2B arazi satışına ilişkin kanun teklifinde 1. madde kabul edildi!

2B arazi satışına ilişkin kanun teklifinde 1. madde kabul edildi! 2B arazi satışına ilişkin kanun teklifinde 1. madde kabul edildi!

TBMM Genel Kurulu'nda, taşınmazların satış bedelinin, 400 metrekareye kadar olan kısım için rayiç bedelin yüzde 50'si üzerinden hesaplanmasına ilişkin teklifin 1. maddesi kabul edildi
TBMM Genel Kurulu'nda, 2-B arazilerinin satışına ilişkin kanun teklifinin 1. maddesi kabul edildi. 

     Kabul edilen maddeye göre, hak sahiplerine doğrudan satılacak taşınmazların bedeli, taşınmazın 400 metrekareye kadar olan kısmı için rayiç bedelin yüzde 50'si; fazlası için rayiç bedelin yüzde 70'i üzerinden hesaplanacak. Birden fazla taşınmazda hak sahibi olunması halinde, yüzde 50 satış bedeli hesaplaması, hak sahibinin tercih edeceği sadece bir taşınmaz için uygulanacak. 

     AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli ve MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır'ın ortak imzasıyla verilen ve kabul edilen önergeyle, maddeye yeni bir fıkra eklendi. Buna göre, bir taşınmazdaki hak sahipliğinin devredilmesi halinde yüzde 50 satış bedelinin hesaplanması, taşınmazın sadece 400 metrekaresi için ve hak sahiplerinin hisselerine oranlanarak uygulanacak. 

     Daha önce başvuru bedeli yatırmadan yapılan başvurular ile bundan sonra yapılacak başvurular, başvuru bedeli alınmaksızın geçerli kabul edilecek. 

     Önceki kanunda, 2-B arazisinin satış bedelinin tamamı rayiç bedelin yüzde 70'i üzerinden hesaplanıyordu. 

     Maddede verdikleri önerge üzerinde söz alan CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Nisan ayında kanunun kabulünden bu yana geçen 9 aylık süre içinde, 500 bine yakın vatandaşın başvurduğunu ve beklediğini söyledi. Hamzaçebi, ''Fiyatları tarttınız, bu rakam fazla, şimdi düzeltme teklifi getirdiniz. Hiç şüphesiz Nisan'da kabul edilen kanuna göre adımdır ama derde deva, sorunu çözecek nitelikte değildir. Vatandaşların sorunu, bu düzenlemeye rağmen çözülmeyecektir'' dedi. 

     Hamzaçebi, Nisan'da kabul edilen kanun ile orman köylüsünün desteklenmesine yönelik kanunun yürürlükten kaldırıldığını anımsattı. Hamzaçebi, 2-B kanununun ilk hedefinin, orman köylüsünü desteklemek olması gerekirken, teklifte buna yönelik hiçbir şeyin bulunmadığını kaydetti. Hamzaçebi, bu arazilerin asıl hak sahibinin, orman köylüsü olduğunu ifade etti. 

     MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, devlet ile millet arasında kangrenleşen bu sorunu toptan çözecek bir düzenlemeyi birlikte çıkarma çağrısında bulundu. 

     Türkiye'nin İstanbul'dan, bu sorunun da Beykoz'dan ibaret olmadığını anlatan Şandır, ''Kocaeli, Sakarya, Kastamonu, Çanakkale, ülkenin her bölgesinde bu sorunun çıkmasının nedeni devlet. Bu sorunu doğru çözmüyorsunuz. 400 metrekarede fiyat indirimi yapıyorsunuz da niye 500, bin metrekarede değil-'' diye sordu. 

     Şandır, köylünün, ekip, biçtiği 2-B arazilerinde emeğinin olduğunu ifade ederek, bunun yok sayılarak, ''rayiç bedelden alacağım'' denilmesinin, zulüm olacağını savundu. Şandır, ''Tümünde rayiç bedeli yüzde 50'ye indirelim'' dedi. 

     BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, orman içi köylüsü ile orman alanında fabrika, golf sahası, beş yıldızlı otel yapanın aynı kefeye konulması halinde burada adaletten bahsedilemeyeceğini belirtti. 

     Öte yandan, bugün yapılacağı duyurulan Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu toplantısı, Genel Kurul'da 2-B teklifinin görüşülmesi dolayısıyla yarına ertelendi. 


AA