2B Yasası'nda İstanbul rekor şehir oldu!

 2B Yasası'nda İstanbul rekor şehir oldu! 2B Yasası'nda İstanbul rekor şehir oldu!

7 Mayıs'ta başlayan 2B başvurularında İstanbul, en fazla arazinin yer aldığı Antalya'yı solladı. Kentte 15 bini aşkın başvuru var
Hükümet ile vatandaş arasında uzun yıllardır çözüm bekleyen ve ‘2B Yasası’ ile yeni bir döneme giren 2B arazilerinde rekor başvuru İstanbul’dan geldi. 7 Mayıs’ta Türkiye genelinde başlayan başvurularda İstanbul, en fazla 2B arazisine sahip il olan Antalya’yı bile geride bıraktı. Antalya’da hızlı başlayan ve 10 bini aşan başvurulara karşın, satışlarından 10 milyar TL’nin üzerinde gelirin beklendiği İstanbul’dan gelen talebin 15 bini geçtiği açıklandı. Antalya’da 2B araziler 45 bin 548 hektarlık bir alana yayılırken, İstanbul’da 18 bin 233 hektar, 82 bin 243 hak sahibinin bulunduğu kentte, İstanbul Defterdarlığı ve ilçedeki mal müdürlüklerine yapılan başvurular yoğun şekilde devam ederken, vatandaşlar da 2B arazilerinin rayiç bedellerinin belirlenmesini bekliyor. 


Günde 600 başvuru 


İstanbul’da en fazla başvuru, 2B arazilerinin en çok bulunduğu Ümraniye, Beykoz, Sultanbeyli ve Silivri’den geldi. Başvuru süresinin başladığı 26 Nisan’dan bu yana Ümraniye’de 4525, Beykoz’da 3489, Sultanbeyli’de 1526, Silivri’de 1397 ve Sancaktepe’de 1083 başvuru alındı. En az başvuru ise Başakşehir’de oldu. İlçede 2B arazisi için sadece bir kişi başvuruda bulunurken, bu rakam Maltepe’de 15, Sultangazi’de 25, Adalar’da ise 32 olarak gerçekleşti. Kentte günde ortalama 500-600 civarında başvuru aldıklarını belirten İstanbul Defterdarı Bekir Bayrakdar, başvurular için 6 aylık süre verildiğini, son günlerde başvuruların daha da artmasını öngördüklerini ifade etti. Anadolu Ajansı’na konuşan Bayrakdar, “Hak sahibi olmak için mutlaka başvuru yapmak zorundasınız ki, hak sahipliği tescillensin” dedi. 


Vatandaşların başvurularını son güne bırakmamasını isteyen Bayrakdar, başvuruları 3 aydan sonra değerlendirmeye başlayacaklarını söyledi. Bayrakdar, şöyle devam etti: 


İlk 3 ay bilgi bekliyoruz. Neresi 2B arazisi, neresi proje alanı, neresi kentsel dönüşüm... O bilgiler geldikten sonra tapu işlemlerine başlayabiliriz. Şu anda kamu kurumları çalışıyorlar, gönderecekler. Ağustos gibi başvuruları değerlendirmeye başlayacağız. Başvuruları değerlendirmeye başladıktan sonra ‘Tamam, senin yerin şöyle, uygundur, bu fiyata alır mısın’ diyeceğiz. Vatandaşların başvurularını değerlendirdikten sonra fiyatı söyleyebileceğiz.


Öte yandan Türkiye’de en fazla 2B arazisinin bulunduğu Antalya’da defterdarlığa yapılan başvuruların sayısı 10 bini aştı. 82 bin 340 kullanıcının belirlendiği Antalya’da arazilerin yüzde 40’ı şehir merkezinde, yüzde 20’si Kaş’ta, yüzde 10’u Manavgat’ta, yüzde 10’u Alanya’da, geri kalan kısım da diğer ilçelerde bulunuyor. Antalya’da bu arazilerin satışından yaklaşık 5 milyar lira gelir bekleniyor. 


Nerelerde 2B arazisi var?


2B’ler, Türkiye’de 473 bin 419 hektarlık alanı kaplıyor. 2B arazileri en çok Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde bulunuyor. İller bazında en fazla 45 bin 548 hektar ile Antalya başı çekiyor. Antalya’yı 39 bin 287 hektar ile Mersin, 34 bin 887 hektar ile de Balıkesir takip ediyor. Ankara’da 31 bin 706 hektarlık bir alanı kaplayan 2B’ler, İstanbul’da 18 bin 233 hektarlık, İzmir’de ise 14 bin 772 hektarlık bir büyüklüğe ulaşıyor.


Radikal