2'nci Abdülhamid'in miras davasında yeni gelişme!

2'nci Abdülhamid'in miras davasında yeni gelişme! 2'nci Abdülhamid'in miras davasında yeni gelişme!

Hacı İzzet Paşa’nın torunları, Sultan 2’nci Abdülhamid’in mirasıyla ilgili 'Dedemizin mirası Sultan’ın şahsında devlete bağışlandı. Miras talep edenlerin bu hususa da dikkat etmesi gerekir' dedi.


Sultan 2’nci Abdülhamid’in torunları olduğunu iddia eden bir grup, Hazine’ye devredilen şahsi mülklerinin kendilerine geçmesi için hukuki süreç başlatmıştı. Sultan Abdülhamit döneminde valilik yapan ve mirasını devlete bağışladığı belirtilen İzzet Paşa’nın torunları durumuna itiraz etti.

Hürriyet'te yer alan habere göre; dedelerinin devlete bağış yaptıklarını söyleyen işadamı Cengiz Aktürk, şu açıklamalarda buludu:

“Dedemiz Hacı İzzet Paşa üç padişah döneminde vazife yapmış, mühim bir Osmanlı valisidir. Sultan 2. Abdülhamid Han hazretlerinin de çok güvendiği bir paşadır. Hacı İzzet Paşa, yaptığı hayırlarıyla meşhurdur. Ömrünün sonunda bütün mülklerini tek varisi olarak Sultan Abdülhamid Han’a bağışlamıştır, vakfetmiştir. Bu yazılı, belgeli bir bağıştır. Sultan Abdülhamid Han’ın mirasçısı olduğunu iddia eden bazı isimlerin bir hukuki süreç başlattıklarını öğrendik. Dedemiz bu mülkleri Sultan’ın şahsında devlete bağışladı. Dolayısıyla bu mülkler Sultan 2’nci Abdülhamid’in şahsi malı olmayacağı için hem ilgili mahkemenin hem de ‘mirasçı’ olduğunu iddia edenlerin bu hususu dikkate almaları gerektiğini de düşünüyoruz.”

Dedesinin bağışladığı mülkler arasında bugün Çağlayan’daki İzzetpaşa Mahallesi’nin yerinde bulunan İzzet Paşa Çiftliği’nin de olduğunu söyleyen Aktürk, diğer malların tespiti için avukatlarının çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

Cengiz Aktürk

Kendilerinin miras talebi olmadığını belirten İzzet Paşa’nın torunlarından Cengiz Aktürk, “Türkiye Cumhuriyeti ve Sayın Cumhurbaşkanımız hanedan mensuplarına kucak açtı. Bizim dedemizin hatırasına hürmeten, herhangi bir miras talebimiz kesinlikle yok. Yapılan bu bağışın ruhuna uygun bir şekilde hareket edilmesini, Sultan Abdülhamid Han hazretlerinin aziz hatırasını incitmeyecek inceliğin gösterilmesini bekliyoruz. Avukatlarımız bu konuda gerekli girişimleri başlattı. Hukuki sürece müdahil olacağız” diye konuştu.