3. Havalimanı açılışı ve 10 bin konut yatırımı Arnavutköy’ü nasıl etkileyecek?

3. Havalimanı açılışı ve 10 bin konut yatırımı Arnavutköy’ü nasıl etkileyecek? 3. Havalimanı açılışı ve 10 bin konut yatırımı Arnavutköy’ü nasıl etkileyecek?

Emlak Konut GYO’nun bugün THY iş birliğiyle en az 10 bin konutluk proje gerçekleştireceğini açıkladığı Arnavutköy, 3. Havalimanı’nın da Ekim’de açılacak olması ve Kanal İstanbul güzergahında olmasıyla önemli lokasyonlardan biri oldu. 

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 3. Havalimanı’na yakın bir bölgede 10 bin konutluk bir projenin planlandığını duyurması sonrası gözler yeniden Başakşehir- Arnavutköy lokasyonuna çevrilirken, Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın bugünkü ‘yeni yatırım’ duyurusu, bu bölgenin Arnavutköy olduğunu ortaya çıkardı. Emlak Konut GYO, Arnavutköy’e bağlı Dursunköy'de THY işbirliğiyle en az 10 bin konutluk proje geliştireceğini ve konutların yarısının firmanın uçuş personellerine tahsis edileceğini açıkladı.

Bu gelişmeyi ilçe açısından analiz eden Emlakjet Genel Müdürü Gizem Moral Kunter, ilçenin Kanal İstanbul güzergahında olmasının da etkisiyle son 5 yılda zaten yüzde 120 değerlendiğini, ancak bundan sonraki göreceli değer hareketinin 3. Havaalanı’nın Ekim ayında faaliyete geçmesi ve Emlak Konut GYO’nun yeni projesini hayata geçirmesi aşamalarında yaşanacağını söyledi. Kunter, “Emlak Konut ve THY’nin 10-15 bin konut olarak açıkladığı konut yatırımı da bölgeye olan talebi tetikleyecektir. Ancak bölgedeki değerler artık bugüne kadarki gerçekleşen yüksek boyutta, spekülatif artışlar şeklinde olmayacaktır” dedi.

Arnavutköy’de değerler son 5 yılda nasıl etkilendi?

Yıllar önce 7 belde belediyesi ve köylerin birleşmesi ile birlikte İstanbul'un arsa cenneti haline gelen Arnavutköy’deki gelişmeleri sektördeki verilerle masaya yatıran Emlakjet Genel Müdürü Gizem Moral Kunter, Kanal İstanbul’un güzergahı bu yıl ‘Küçükçekmece-Sazlıdere-Durusu’ olarak netleşse de bu hat üzerinde bulunan Arnavutköy’ün uzun yıllardır 3’üncü Havaalanı ve 3. Köprü ile de hem arsa hem konut tarafında değer topladığını söyledi. Bu bölgede yer alan Arnavutköy’de son 5 yılda bu nedenle ortalama yüzde 120 oranında değer artışı gerçekleştiğini belirten Kunter, “2013 yılında konutta 800-1.200 TL olan metrekare değerleri, 2018 yılında 1.800-2.600 TL aralığına kadar yükseldi. Endeksa’nın dün açıkladığı son veriye göre de ortalama konut metrekare satış fiyatı olan 2.200 TL ile İstanbul’un Silivri ve Esenyurt’la birlikte en uygun fiyatlı lokasyonlarından biri olan Arnavutköy’de konut yatırımının geri dönüş süresi de 25 yıl” dedi.

Arnavutköy’deki son 5 yılda Sazlıbosna’da metrekarede 120- 160 lira olan arazi değerlerinin ise bu yıl 400-500 liraya yükseldiğini hatırlatan Kunter, “Emlak Konut GYO’nun THY ile hayata geçireceği en az 10 bin konutun üzerindeki projenin başlayacağı Dursunköy’de ise 2013 yılında metrekaresi 120-160 TL olan arazi değerleri, bu yıl 300-350 TL’ye yükselmişti. Yine Arnavutköy’e bağlı Boyalık’ta aynı değerler 140-150 TL’den 300-350 TL’ye, Balaban’da 55-65 TL’den 200-250 TL’ye, Çilingir’de 120-130 TL’den 400-450 TL’ye çıktı” diye konuştu.

 

Emlakjet’te Arnavutköy’e ait satılık daire ve arsa ilan değerleri

 

Kunter’in açıkladığı Emlakjet’in güncel verilerine göre, Arnavutköy ve Başakşehir’in Kayaşehir kısmı, 3. Havalimanı'na en yakın favori konut alanı. Emlakjet’in satılık daire ilan değerleri Arnavutköy’de 185 bin lira ile 315 bin lira arasında, kiralık daire ilan değerleri 450 ile 1.000 lira aralığında yer alıyor. İlçede satılık arsa ilan değerleri ise metrekarede 365 ile 1.102 lira arasında değişirken, 411 metrekare bir arsada 150 bin lira olan arsa değeri, 1.776 metrekarelik bir arsada 1 milyon 120 bin liraya çıkabiliyor.

İlçede altyapı yeni ulaşım hatları ile güçleniyor

Arnavutköy’de İETT’nin bölgeye yeni hatlar eklemesi ile toplu taşıma imkanlarında iyileşmelerin bölgedeki altyapısının daha çok güçlendirilmesi yolunda önemli adımlar olduğunu dile getiren Kunter, “2019 yılında bitirilmiş olması planlanan E-5 Karayolu – TEM otoyolu –Arnavutköy Merkez inşaatı ile Üçüncü Havalimanı istikametinde çalışması devam eden metro hattı bu bölgeyi ilgilendiren 2 önemli proje. 2019’a kadar tamamlanacağı açıklanan Sultangazi-Arnavutköy Metro Hattı ise hem M3 Kirazlı-Başakşehir metrosu ile hem de Halkalı-3.Havalimanı metrosu ile entegre olacak” diye konuştu.

 

Arnavutköy’de arsa bakanlar yatırımda bunlara dikkat etmeli!

 


Arnavutköy’ün Kanal İstanbul ve 3. Havalimanı ile popüler hale gelmesi, buradaki sahte emlakçıların artmasına sebep olmuştu. Alıcıları bu konuda dikkatli olmaya çağıran Kunter, arsaların tarla vasfında olup olmadığının, imarlı olup olmadığının ve Kanal İstanbul’a göre olan konumlarının araştırılması gerektiğini belirtti. Yeni imar planlarına uygunluğun yatırım kararlarında çok önemli olduğunu söyleyen Kunter, bölgedeki SİT alanlarına, kamulaştırılacak alanlara, baraja yakın yerlere ve rezerv yapı alanı içinde kalacak noktalarda da yatırım yapılmaması konusunda çağrı yaptı. Kunter, bölge ile ilgili olarak uzmanların kanalın nispeten kuzeyinde kalan bölgelerin yükseklik sebebiyle denizi göremeyeceğini, Sazlıbosna Barajı’ndan sonraki bölümün kentsel gelişme alanında olmasının beklendiğini kaydettiğini de söyledi.