3. havalimanı, ‘ilk’lerle Avrupa’ya fark atacak!

3. havalimanı, ‘ilk’lerle Avrupa’ya fark atacak! 3. havalimanı, ‘ilk’lerle Avrupa’ya fark atacak!

Türkiye’nin ilk enerji merkezinin kurulacağı yeni havalimanı, ‘ilk’lerle Avrupa’ya fark atacak. Havalimanına kargo yapılanması için 200 futbol sahası yer ayrılacak. 

Hafta sonu gezilecek 10 proje 3 site!


İnşaatı devam eden İstanbul’un yeni havalimanı doğrudan ve dolaylı olarak 2025 yılında tam 225 bin 000 kişiye istihdam imkânı sunacak. Türkiye gazetesinde yer alan habere göre, Türkiye ekonomisine katkısı Gayri Safi Milli Hâsıla’nın (GSMH) yaklaşık yüzde 4,9 seviyelerine ulaşacak. Öngörülen oranın karşılığı ise 73 milyar liralık bir meblağa tekabül ediyor. Bu senaryonun oluşturacağı ilave hane halkı gelirinin ise 7,8 milyar lira olacağı tahmin ediliyor. Seyahat edecek hava yolu yolcularının yüzde 69’unun dış hat, yüzde 31’inin ise iç hatlarda olması bekleniyor. Beklenen bu oranlar Avrupa’da rekabetin kızışacağı anlamını da taşıyor.

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?


-150’den fazla hava yolu işletmesine ev sahipliği yapacak ve 350’den fazla noktaya uçuş yapılacak.
-154 kilovatlık iletim hatlarından enerjisini karşılayacak olan havalimanına, Türkiye’nin ilk ve tek “enerji merkezi” kurulacak.
 -Yer hizmetlerine 150 bin metrekarelik bir alan tahsisi yapılacak.
 -Kargo uçaklarının park pozisyonları ve tüm kargo yapılanmasının toplam alanı 1,4 milyon metrekare olacak. Bu büyüklük, 200 adet uluslararası standartlardaki futbol sahasına eşit.
-Kargo şehri, 35 adet geniş gövdeli kargo uçağının aynı anda operasyon yapabileceği şekilde hayata geçiriliyor. Bu kapsamda Türkiye’de kurulmuş 6 büyük kuruluş ile 250 milyon Euro değerinde alan tahsis anlaşmaları da imzalandı.
-İpek Yolu’nu havadan yeniden kuracak olan havalimanında verilen tüm hizmetlerde teknoloji yoğun bir şekilde kullanılacak. Yolcular kendini ayrıcalıklı hissedecek.
-3. havaalanı, deniz limanına sahip olacak.
-Havalimanını kullanacak uçakların Jet A-1 akaryakıt ihtiyacının deniz yoluyla karşılanması için Karadeniz kıyısına bir liman inşa edilecek.
-Gemilerin kötü hava şartlarında korunabileceği doğu dalgakıranı ile batı dalgakıranı, kuru yük ve genel kargo gemilerinin yanaşabileceği bir rıhtım ve sıvı yük gemilerinin yanaşma ve bağlanması için bir iskele yapılacak.

-Bu çalışmalar için 8,5 milyon TL'lik bütçe ayrıldı.
-Kullanılacak dolgu malzemesi Işıklar köyündeki taş ocağından temin edilecek.