25 / 06 / 2022

3. havalimanının ne kadara mal olduğu belli oldu!

3. havalimanının ne kadara mal olduğu belli oldu!

İGA Havalimanı İşletmesi AŞ CEO’su Kadri Samsunlu, 29 Ekim’de açılacak olan İstanbul 3. havalimanı hakkında önemli açıklamalar yaptı. 3. havalimanının son durumunu İGA Havalimanı İşletmesi AŞ CEO'su Kadri Samsunlu anlattı. Kadri Samsunlu şunları söyledi;

Bugüne kadar 7.5 milyar Euro harcanan 3. Havalimanına 2.5 milyar Euro daha harcanacağını dile getiren Samsunlu, "Şu ana kadarki yatırım gerçekleşmesi 7.5 milyar Euro'yu buldu. Pistlerin yanında birer yedek pistimiz var. Yedeklerin ikisi de asıl pistler ile bire bir aynı. 3'üncü pistimiz 29 Ekim'deki açılıştan 16 ay sonra devreye girecek. 3'üncü pist dahil yatırımın kalan bölümüne 2.5 milyar Euro harcanacak" dedi.

3. havalimanının ne kadara mal olduğu belli oldu!

Sputniknews'te yer alan habere göre taşınma işlemlerinin ne zaman tamamlanacağına da açıklayan Samsunlu, "Atatürk Havalimanı'ndan buraya 45 saat süreceği öngörülen taşınma işlemi 2 ay kaydırıldı ve 29-31 Aralık'ta büyük taşınma gerçekleşecek" dedi.

"29 Ekim 2018'deki açılışımız ‘sembolik' değil, gerçek olacak" diyen Samsunlu, açılış gününden itibaren az sayıda da olsa Türk Hava Yollarının (THY) bazı seferlerini 3. Havalimanından yapacağını da sözlerine ekledi. 

‘İSİM BELİRLEME KONUSUNDA 6 BİLİM İNSANINDAN OLUŞAN BİR EKİP ÇALIŞIYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın IGA'nın ortağı şirketlerin yönetim kurulu başkanlarından isim konusunda katkı istediğini ifade eden Samsunlu, 6 bilim insanından oluşan bir ekip kurulduğunu ve bu ekibin dünyadaki örnekleri araştırdığını belirtti.

Samsunlu, "1000 kişiyle gerçekleştirilen "yolcu testi" için o gün buraya iki yolcu uçağı indi. 1000 kişinin bagajları dahil uçağa biniyormuş gibi tüm işlemleri yapıldı. Ardından aynı 1000 kişi havalimanına iniş yapmış gibi çıkış işlemleri gerçekleştirildi. Her şey tıkır tıkır işledi. 17-18 Ekim'de 3 bin kişiyle bir test daha yapacağız" dedi.

3. havalimanı metro güzergahı nasıl olacak?

3. Havalimanı’nın kulesi havadan görüntülendi!