28 / 05 / 2022

3. köprü güzergahındaki emlak projeleri şimdiden kazandırıyor!

3. köprü güzergahındaki emlak projeleri şimdiden kazandırıyor!

Kısa bir süre içinde açılması planlanan Yavuz Sultan Selim Köprüsü güzergahındaki emlak projeleri şimdiden kazandırmaya başladı. 3. Boğaz Köprüsü'nde çalışmalarda artık sona yaklaşıldı.İstanbul'un trafik çilesine çözüm olması beklenen Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde çalışmalar son hızıyla devam ediyor. Nisan ayında açılacak olan 3.Boğaz Köprüsü, bulunduğu bölgedeki emlak fiyatlarını şimdiden hareketlendirmeye başladı. 3. Boğaz Köprüsü'nde çalışmalarda artık sona yaklaşıldı. Geçtiğimiz günlerde inşaatın son durumu hakkında bilgiler veren Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, köprü ve bağlantı yolları çalışmalarının yüzde 90'lık kısımının tamamlandığını, 3.Köprü'nün en geç Nisan veya Mayıs ayında hizmete gireceğini açıklamıştı. Beykoz'un Poyrazköy semti ile Sarıyer'in Garipçe köyü arasında inşa edilen Yavuz Sultan Selim Köprüsü bulunduğu güzergahtaki gayrimenkul fiyatlarını da şimdiden harekete geçirmiş durumda. Her iki ilçede de fiyatlar artmaya başlarken, köprünün hizmete girmesiyle beraber yükselişin de devam edeceği düşünülüyor. Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün güzergahı üzerinde yer alan Beykoz ve Sarıyer'deki gayrimenkul piyasası şöyle:BEYKOZ

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün Anadolu yakasındaki ayağının yer aldığı Beykoz'da şimdiden ev ve arsa fiyatları yükselmeye başladı. Satılık dairelerin ortalama metrekare fiyatlarının 1500 TL olduğu ilçede, arsalarda metrekare birim fiyatı ise 8 -10 bin avro seviyelerinde. Beykoz 2B tipi arazilerin fazla olması nedeniyle yatırımcıların hedefi olurken, özellikle Karlıtepe'deki arsalar büyük ilgi görüyor. 

Dap Yapı, Tahincioğlu gibi markalı konut üreticilerinin arazi topladığı Karlıtepe'de 2016 yılından peş peşe yeni konut projelerinin açıklanacağını duyacağız. 

SARIYER

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün Avrupa yakasındaki ayağı Sarıyer'e bağlı Garipçe köyünde bulunuyor. İstanbul'un en eski ve en pahalı yerlerinden Sarıyer'de fiyatlar köprünün etkisiyle daha da yükseldi. Kemerburgaz ve Göktürk civarındaki konutlarda metrekare fiyatlarının 4000 - 4500 TL seviyelerine olduğu Sarıyer'de arsalar fiyatları ise metrekare birim fiyatı olarak 10 bin dolara civarında. Sarıyer'in 3.Köprü'ye ev sahipliğinin yanı sıra 3-Havalimanı'na da yakın olması, ilçeyi önümüzdeki yılların en çok talep görecek yerlerinden birisi yapıyor. 

ZEKERİYAKÖY

3.Köprü'nün bağlantı yollarının geçeceği yerlerden birisi de Zekeriyaköy. Sarıyer'e bağlı olan semte özellikle üst segment yatırımcıların ilgisi her geçen gün artıyor. Zekeriyaköy'de arsa metrekareleri 1500 2000 dolar civarındayken, konut fiyatları ise 700 bin lira ile 2 milyon lira arasında değişiklik gösteriyor. Bölgede Nurol GYO, Keleşoğlu, Siyahkalem Mühendislik, Ortadoğu Grup, İnanlar İnşaat ve Maritza İnşaat gibi firmalar proje geliştirmeye başlarken, önümüzdeki dönemde birçok şirketin Zekeriyaköy'de yeni projelerini görmemiz muhtemel. 

KAĞITHANE

Kağıthane hem 3.Köprü hem de 3.Havalimanı bağlantı yollarının kesişme noktasında yer alıyor. Konut fiyatlarının 350 bin liradan başlayıp 2 milyon 500 bin liraya kadar çıktığı ilçede arsa fiyatları da 7 - 8 bin dolara seviyelerinde. Özellikle Cendere yolu üzerindeki eski fabrika binalarının yerine yükselen yeni projeler oldukça popüler. Tahincioğlu Gayrimenkul, Artaş Grup, Aydınlı Grup, Invest İnşaat, Nurol GYO, Ünal İnşaat, Nef, Eroğlu, Gül Proje, DKY gibi birçok firmanın projelerinin yükseldiği Kağıthane önümüzdeki yıllarda en çok kar getirecek yerlerin başında geliyor.  

ÇEKMEKÖY-SANCAKTEPE

3.Köprü'nün Anadolu yakasındaki son çıkış noktası Çekmeköy'de bulunuyor. İstanbul'un son zamanlarda gelişmekte olan yerlerinden olan Çekmeköy-Sancaktepe bölgesi 3.Köprü bağlantı yollarının yanı sıra 2016 yılının ortalarında metroya da kavuşacak. Ulaşım açısından oldukça gelişim gösterecek olan bölgede konut fiyatları 250 bin lira ile 4 milyon lira arasında değişiyor. Arsalarda metrekare fiyatlarının 20-25 bin lira seviyelerinde olduğu Çekmeköy'de Ary Yapı, Koytür İnşaat, İş Altınhas İnşaat, Dekon İnşaat gibi firmaların projeleri yükselmeye devam ediyor. 2016'nın ilk aylarında hizmete girecek 3.Köprü ve Üsküdar-Sancaktepe metrosuyla beraber ulaşım sorunu ortadan kalkacak olan Sancaktepe'de de fiyatlar yükseldi. Arsa metrekare fiyatlarının 2500-3000 dolar seviyelerinde olduğu ilçede, konut projelerindeki fiyatlar ise 200 milyon liradan başlıyor ve 1,5 milyon liraya kadar çıkıyor. ACK Grup, Ortadoğu Grup, Sinpaş Yapı, Sinpaş GYO, AC Yapı, Dumankaya, Sur Yapı, Dap Yapı gibi firmaların Sancaktepe'de konut projeleri bulunuyor.

BAŞAKŞEHİR-KAYAŞEHİR

Çalışmalarında sona yaklaşılan 3. Köprü'nün gayrimenkul fiyatlarını etkileyeceği noktalardan birisi de Başakşehir - Kayaşehir bölgesi. Bağlantı yolları inşaatlarının son hızıyla sürdüğü bölgede fiyatlar da yükselmeye başladı. başakşehir'deki arsaların metrekareleri 3-4 bin dolardan başlarken, bölgedeki konut projelerinde fiyatlar 200 bin lira 2,5 milyon lira arasında değişiyor. İstanbul'da son yıllarda konut projelerinin en büyük adresi olan Başakşehir'de Emlak Konut öncülüğünde Tahincioğlu Gayrimenkul, Makro İnşaat, İhlas Yapı, Torunlar GYO, Dekar Yapı, Kiptaş, Fuzul Yapı gibi birçok firmanın projesi yükseliyor. 


Taraf


Haber Habertürk Gazetesi'nde şöyle yer aldı;


Ulaştırma ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım’ın 2016 yılı Mayıs ayında hizmete açılacağını açıkladığı 3. Köprü ve İstanbul Belediyesi’nin yıl içinde başlayacağı 5 yeni tünel çalışması etki alanlarındaki bölgelerdeki gayrimenkul fiyatlarına yüksek değer artışları getiriyor.


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın 16 milyar 100 milyon liralık 2016 bütçesinde, çevre ilçelerin şehrin merkezine bağlantısını güçlendirecek 5 yeni tünel projesinin de yer aldığını açıklaması, gayrimenkul piyasasını hareketlendirdi. İstanbul’da gerçekleşen büyük çaplı alt yapı projelerinin bulunduğu Maltepe, Kartal, Çekmeköy ve Ümraniye gibi ilçelerde konut değerlerinin hızla arttığı göz önüne alınarak, 3. Köprü ve 3. Havalimanı projelerinden ve ilçenin merkeze direkt bağlantısını sağlayacak yeni tünel projelerinin de etkisiyle Sarıyer ve çevresinin de kısa süre sonra yatırımcıların yoğun ilgisine uğraması bekleniyor.


5 yeni tünelle kuzey-güney aksı ve 3. Köprü ile bağlantı yollarıyla doğu-batı aksı ile çevrelenen Sarıyer, İstanbul’un en fazla değerlenen bölgelerinin başında yer alıyor.


SARIYER’DE HIZLI DEĞER ARTIŞI

Dolmabahçe – Levazım, Levazım – Baltalimanı, Baltalimanı – Ayazağa, Ayazağa – Çayırbaşı ve Sarıyer – Zekeriyaköy arasında gerçekleştirilecek tünellerin İstanbul Avrupa yakasında trafik akışını büyük ölçüde rahatlatacağı belirtilirken, özellikle Sarıyer İlçesi’ndeki gayrimenkul projelerinin İstanbul genelinde en yüksek değer artışının yaşanacağı bölgelerin başında geleceği belirtildi.


CBRE Uluslararası Gayrimenkul Danışmanlığı Operasyondan Sorumlu Direktör Önder Akpınar, İstanbul’un yeni alt yapı projelerinin sektöre neler sağlayacağına ilişkin şu açıklamalarda bulundu: “Avrupa yakasında özellikle Zekeriyaköy, Demirciköy ve çevre bölgelerinde gayrimenkul fiyatlarının en büyük değer artışını yaşayacağına inandığımız bölgelerin arasında yer alıyor. 3. köprü güzergahı yani Demirciköy, Zekeriyaköy ve yakın çevresi yanıbaşından geçen Kuzey Marmara Otoyolu’nun da etkisiyle değerine değer katacaktır. Bu değer artışına Sayın Kadir Topbaş’ın geçtiğimiz günlerde açıkladığı Sarıyer-Zekeriyaköy Tünel Projesi’nin de katkı yapacağı şüphesiz.”


BÖLGEDE ORTALAMA YÜZDE 50 ARTIŞ BEKLENİYOR

Bahçelievler ve Bakırköy’de konut fiyatlarının metro ve metrobüs bağlantısı geldikten sonra önemli artışlar gösterdiğini ve Kartal’da da 2012 yılında metronun da hizmet vermeye başlamasıyla beraber özellikle metro istasyonlarına yakın projelerde konut fiyatlarında %60 - %70 düzeyinde artış sağlandığını vurgulayan Önder Akpınar, “Diğer bir örnek de 2016 yılının son çeyreğinde açılması planlanan Üsküdar-Çekmeköy metrosu güzergahında yaşanmaktadır. Sancaktepe’de metro projesinin adının duyulmasından sonra bile fiyatlar artış seyrine girmiştir" dedi.


Gayrimenkul projelerine olan talebi etkileyen faktörlerin başında, inşaat kalitesi, projenin sahip olduğu sosyal olanaklar ve fiyatlar kadar projeye olan erişim kolaylığının da geldiğini söyleyen Akpınar, “Projeye olan erişim kolaylıkları ve şehrin geri kalanıyla ne kadar kolay ve hızlı bir şekilde entegre olduğu, projeye olan talep de son derece önemlidir. Yani ulaşılabilirlik her şeyin başıdır diyebiliriz. İstanbul gibi büyük şehirlerde bazı gayrimenkullerin değerinin yüzde 90’ını arsa değeri yani lokasyon oluşturur” dedi.


Özellikle üçüncü havalimanı, üçüncü köprü ya da Kuzey Marmara Otoyolu gibi ölçek olarak büyük altyapı projelerinin İstanbul’da köklü değişimlere yol açacağını ve bu projelerin yıllar içinde sürekli artış yaşayacak bölgeler yaratacağını söyleyen Önder Akpınar, İstanbul’da en büyük değer artışlarından birinin 3. Köprü güzergahında yaşanacağını belirtti.


Gayrimenkule yatırım yapmanın her dönemde cazibesini koruduğuna dikkat çeken Akpınar, “Özellikle İstanbul’da kentsel dönüşüm programı kapsamında kent merkezlerinin daha da öne çıkmasını bekliyoruz. Şehir merkezindeki projeler halen yatırımcı için cazip. Bununla beraber merkezde yer almayıp merkezle bağlantısı güçlenen ya da güçlenecek olan Sarıyer’in kuzey yakası ve Beykoz gibi bölgelerde son 10 yılda arsa değerlerini dört-beş katına çıkardı. Buna endeksli olarak bu artışın Kuzey Marmara Otoyolu ve üçüncü köprünün tamamlanmasıyla da halen erişilebilir olan konut fiyatlarını önümüzdeki yıllarda daha da artıracağını düşünüyoruz” dedi.


TÜNELLER ZEKERİYAKÖY'ÜN DEĞERİNİ ARTIRACAK

Önder Akpınar, açıklamalarına şöyle devam etti: "Tünel projelerin adının duyulması bile proje satış fiyatlarında arttırıcı bir etki gösterdi. Sözkonusu büyük altyapı projelerinin çevresindeki arsa ve konut fiyatlarını şekillendirmede çok önemli bir rol oynadığı yadsınamaz bir gerçek; bunun örneklerini daha önceki büyük altyapı ve üstyapı projelerinde de gördük. Aynı şekilde daha önceleri uzak gibi algılanan ya da yol bağlantıları nedeniyle merkezden kopuk olarak değerlendirilen Çekmeköy, Ümraniye, Kayaşehir ve Zekeriyaköy gibi bölgelerde halen devam eden metro, tünel ve köprü gibi büyük altyapı projelerin tamamlanmasıyla birlikte bölgenin merkezle ilişkisi güçlenerek mevcut talebi daha da arttıracaktır. Dolayısıyla bu bölgelerde geçen yılki ve şu anki konut satış fiyatlarını üçüncü köprü, metro ve havalimanı projeleri tamamlandıktan sonra bulmanız mümkün olmayacak. Son bir yıl içinde bölgedeki konut fiyatlarında yaşanan artış da bunu gösteriyor. Atatürk Havalimanı ve hatta daha yakın bir örnek olarak Sabiha Gökçen Havalimanı’nın bulundukları bölgelere yaptığı etkinin çok daha fazlasının üçüncü köprü ve üçüncü havalimanı arasında yer alan bölgede yaşanacağını düşünüyoruz."


İSTANBUL YABANCI YATIRIMCI İÇİN CAZİP Mİ?

Önder AkpınarYabancılara yapılan konut satışlarının toplam satışlar içindeki payı son iki yıl da yüzde 2 civarındadır. İstanbul yabancılara konut satışlarının en yoğun yapıldığı bölgeler sıralamasında 2014 yılında satılan 20 bin konut ile Antalya’dan sonra ikinci sırada yer almaktadır. Son yıllarda yabancılara yapılan satışlarda yıl bazında yüzde 50’lere varan artışların yaşandığı görülmektedir. Konumu, stratejik önemi ve dinamik ve hızla artan nüfusu sebebiyle, Türkiye’nin en büyük metropolü olarak İstanbul yabancı yatırımcının ilgisini çekmeye devam edecektir.


Habertürk