19 / 08 / 2022

30 yeni OSB kurulacak!

30 yeni OSB kurulacak!

Marmara ve Ege Bölgeleri için endüstri tesislerinin taşınma ve dönüşüm planları uygulamaya geçiyor. Bazı OSB'lerin kapanması bazılarının da taşınması gündemde. Marmara ve Ege'de Endüstri 4.0'a uyumlu 30 yeni OSB kurulacak.Türkiye sanayisinin kalbi durumundaki Marmara ve Ege Bölgeleri için endüstri tesislerinin taşınma ve dönüşüm planları bir bir uygulamaya geçiyor. Bu kapsamda bazı OSB'lerin kapanması bazılarının da taşınması gündemde. Dev dönüşüm kapsamında Endüstri 4.0'a uyumlu 30 yeni OSB de kamu kaynakları ile hayata geçirilecek. Bu kapsamda hali hazırda 60 bin işletmenin faaliyet gösterdiği İstanbul'daki 8 OSB, 2017 sonunda taşınmaya başlayacak. KOBİ'lere uzaklık ve ticari hacim gibi özelliklere bakarak 75 ila 200 bin TL arasında hibe destek sağlanacak.

 

DÖNÜŞÜM İÇİN 1 MİLYAR DOLAR AYRILDI 

Organizasyonda SAGYAŞ kurumu etkin rol oynayacak. 3 yılda tamamlanması plalanan dönüşüm için kamudan 1 milyar dolar ayrıldı. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülecek olan çalışmalarda 1 milyon yeni istihdam hedefi de bulunuyor. Öte yandan sanayiciler kendi yatırımları ile de önemli bir değişim süreci başlatmış durumda. İstanbul İMES'te, büyüyen ve kabına sığmayan firmalar için Yalova ve Bandırma'da iki ayrı OSB yapılıyor. İkitelli'deki firmalar için de Tekirdağ, Kapaklı ve Hadımköy yolu görünüyor. Firmalarını şehir dışına ve yeni sanayi bölgelerine taşıyanlara maddi destek de sağlanacak. Öte yandan Türkiye'de fark yaratmak ve bu dönüşüme katılmak isteyen şirketler için ilk kez özel bir fon oluşturuldu. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nca organize edilen fon, imalat sanayiinde dönüşüm, hizmetler ve yaratıcı endüstriler, Ar-Ge ve yenilikçilik, teknoloji transferi ve ticarileşme ekseninde geliştirilecek projeleri kapsıyor.

 

YEŞİL ÖN PLANDA 

İstanbul'daki bazı kimya ve plastik firmalarının modern bir altyapıya geçiş yapmaları da hedefler arasında yer alıyor. Birçok firmanın tek tek arıtma tesisi kurması mümkün olmadığından ortak arıtma tesisleri ile çevreye sıfır zarar konseptli OSB'ler kurulacak.

 

DOĞU'YA GİDENE 1 MİLYON LİRA 

Emek yoğun sektörlerindeki fabrikaların cazibe merkezlerine taşınmasına da teşvik var. Her bir fabrika için 1 milyon TL'ye kadar destek sağlanacak.


Star


Haber Takvim'de şu şekilde yer aldı


Türkiye sanayisinin kalbi durumundaki Marmara ve Ege bölgeleri için endüstri tesislerinin taşınma ve dönüşüm planları bir bir uygulamaya geçiyor. Dev dönüşüm kapsamında Endüstri 4.0'a uyumlu 30 yeni OSB de kamu kaynakları ile hayata geçirilecek. Bu kapsamda halihazırda 60 bin işletmenin faaliyet gösterdiği İstanbul'daki 8 OSB, 2017 sonunda taşınmaya başlayacak. KOBİ'lere uzaklık ve ticari hacim gibi özelliklere bakarak 75 ila 200 bin TL arasında hibe destek sağlanacak. Emek yoğun sektörlerindeki fabrikaların cazibe merkezlerine (doğu) taşınmasına da teşvik var. Her bir fabrika için 1 milyon TL'ye kadar destek verilecek.Takvim