31.6 milyon TL'ye Pera’da oteli yap, 32 yıl işlet!

31.6 milyon TL'ye Pera’da oteli yap, 32 yıl işlet! 31.6 milyon TL'ye Pera’da oteli yap, 32 yıl işlet!

İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğü, İstanbul’un tarihi bölgesi Pera’da bin 448 metrekarelik arsasını 31.6 milyon liraya otel yapımı karşılığı 35 yıl süreliğine kiralama ihalesine çıkardı.

Sultan Beyazıt Vakfı’nın Beyoğlu Kuytu Sokak ile Refik Saydam Caddesi'nde yer alan  ve kısa bir süre önceye kadar gazino, restoran olarak işletilirken yıkılma kararı alınan, 6 parselin birleştirildiği bin 448 metrekare arsası için ihale düzenleniyor.

Hürriyet Gazetesi'nden Aysel Alp'in haberine göre; mar planında otel olarak görülen arsanın yanı başında da Radisson Blu’nun Haliç manzaralı İstanbul Pera Oteli bulunuyor. Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından ihale edilen otelin proje ve inşaatı için 3 yıl, işletme için de 32 yıl olmak üzere toplam 35 yıl süre belirlendi. 

Birinci yıl kira bedeli aylık 80 bin lira artı ihalede oluşan bedel; iki ve üçüncü yıllarda ise bir önceki yılın kirasının TÜFE oranında artışı olarak ilana çıkıldı. Dördüncü yıldan itibaren yani otelin inşaatının tamamlanıp işletmeye geçmesiyle birlikte, kira bedeli aylık 300 bin liraya çıkacak ancak ihalede bu fiyatın artırılması talep edilecek. 

Beşinci yıldan sözleşme süresi sonuna kadar ise kiralar bir önceki yılın kirasının TÜFE oranında artırılarak belirlenecek. Ancak ihale sonucu oluşan ilk 6 aylık kira bedeli peşin olarak alınacak. İhale ilanında ilk 3 yıllık kira bedeli ile otelin yapım maliyeti 31.6 milyon lira olacak. Geçici teminat bedeli 948.7 bin lira olarak belirlendi. İhale, 29 Nisan’da Vakıflar Birinci Bölge Müdürlüğünün Beyoğlu’ndaki binasında düzenlenecek.

Beyoğlu'nda 31.6 milyon TL'ye yapım karşılığı kiralama işi!