30 / 06 / 2022

35 katlı rezidans inşaatı iptal kararına rağmen devam ediyor! 

35 katlı rezidans inşaatı iptal kararına rağmen devam ediyor! 

TMMOB Şehir Plancıları Odası (ŞPO) Ankara Şubesi’nden Su Kent Kooperatifine ait 35 katlı rezidans inşaatı iptal kararına rağmen devam ettiği belirtilerek, "Ankara Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere, yerel yönetimleri görevlerini yapmaya çağırıyoruz" denildi...TMMOB Şehir Plancıları Odası (ŞPO)  Ankara  Şubesi’nden imar planları eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı AKP'li Melih Gökçek döneminde onaylanan Su Kent Kooperatifine ait “altı adet, 35 katlı rezidansın” inşaatlarına tüm iptal kararlarına rağmen hukuksuz şekilde sürdürüldüğüne ilişkin açıklama yapıldı. 

BirGün'de yer alan habere göre; TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi tarafından yapılan açıklamada, imar planları AKP’li Melih Gökçek döneminde onay verilen “Su Kent Kooperatifi’ne ait '6 adet, 35 katlı rezidansların' inşaatlarına tüm iptal kararlarına rağmen hukuksuz olarak devam edildiği" ifade edilerek, "Ankara Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere, yerel yönetimleri görevlerini yapmaya çağırıyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, “Planlama, denetim, ruhsat iptali, inşaatı mühürleme ve ceza gibi yöntemlerle mahkeme kararlarının ilgili yerel yönetimler tarafından uygulanması gerekmektedir. Ankara Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere, yerel yönetimleri görevlerini yapmaya çağırıyoruz” denildi.

753 KİŞİDEN 3 BİN 80 KİŞİYE YÜKSELTİLDİ

“Uzun süredir devam eden Çankaya İlçesi, Beytepe Su Kent Konut Yapı Kooperatifi planları davalarımız kazanımla sonuçlandı: Su Kent Konut Yapı Kooperatifi kamu yararına aykırıdır” denilen açıklamada "Dava konusu alan, iki katlı ve bahçeli, seyrek yapılaşma koşullarına sahip, 2007 tarihinde onaylanan 2023 Başkent Ankara Nazım İmar Planında da ‘Seyrek Yoğunluklu Gelişme Konut Alanı’dır’. Ancak 2011’de, Ankara Büyükşehir Belediyesi alanı ‘Özel Proje Alanı’ olarak belirlenmiş, nüfus 753 kişiden 3 bin 80 kişiye yükseltilmiş, inşaat alanı ise 90 bin metrekare artırılmıştır" ifadeleri kullanıldı.

"Mahkemenin İptal Ettiği Planlar, Bir Değişiklik Yapılmaksızın Tekrar Tekrar Meclise Sunuldu. Su Kent Yapı Kooperatifi ile Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin bilirkişi raporları ve iptal kararlarına rağmen bozulmayan ortaklığı 2014 yılında da devam etmiştir" denilen açıklamada şunlar kaydedildi:

"Daha önce mahkeme tarafından iptal edilen planın birebir aynısı tekrar belediye meclisine getirilmiş ve onaylanmıştır. Bilirkişilerce de "planın 14.05.2012 tarihinde onaylanan bir önceki değişiklikle aynı olduğu" tespit edilmiştir."

KAMU YARARI YOK

11 Mart 2020 tarihinde, başından beri bilirkişilerce de desteklenen, kamu yararını savunan ve yapılan aleni hırsızlığa dur diyen dava gerekçelerimiz ve hukuki mücadelemiz, yine kazanımla; "Plan değişikliklerinin öngörülen yapı ve nüfus yoğunluğuna aykırı olduğu, parçacıl bir şekilde bölgenin geri kalanından bağımsız olarak imar değişikliği yapıldığı, sonuç itibarıyla imar mevzuatına, şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararına uygun olmadığı anlaşıldığından, dava konusu plan değişikliği işlemlerinde şehircilik ilkelerine, planlama tekniklerine, imar mevzuatına ve kamu yararı ilkesine uyarlık bulunmamaktadır" denilerek sonuçlandırılmıştır."

Ankara Atatürk Kültür Merkezi Millet Bahçesi'nde sona yaklaşıldı!