3.8 milyon metrekarelik orman alanı Hazine'ye devredildi!

3.8 milyon metrekarelik orman alanı Hazine'ye devredildi! 3.8 milyon metrekarelik orman alanı Hazine'ye devredildi!

Ormandan çıkarılıp imara ve ranta açılan bölgelerin yerine en az 1.078 futbol sahası büyüklüğündeki Hazine arazisinin orman yapılması gerekiyor.

Orman alanlarını imara ve ranta açan düzenleme sebebiyle 1078 futbol sahası büyüklüğünde Hazine arazisi borcu oluştu. Sözcü gazetesinden Erdoğan Süzer'in haberine göre, borcun ödenebilmesi için, devletin elinde veya Hazine'nin özel mülkiyetinde olan 7.7 milyon metrekare boş alanın orman yapılmak üzere Orman Genel Müdürlüğü'ne verilmesi gerekli. CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, TBMM'ye verdiği soru önergesiyle ormana olan borcun ödenip ödenmediğini, ormandan bozulan arazilerin de kimlere verildiğini sordu.

3.8 MİLYON GİTTİ

Geçen sene çıkarılan torba yasayla orman alanlarının imara açılmak için Hazine'ye devredilmesi konusunda Cumhurbaşkanına yetki verilmişti. Bugüne kadar üç defa kullanılan bu yetkiyle İstanbul, İzmir, Kocaeli, Kütahya, Adana, Manisa ve Mersin'de bulunan toplam 3 milyon 850 bin 444 metrekare büyüklüğündeki ormanlık alan ormandan çıkarılıp Hazine'ye devredildi.

BİLGİ VERİLMEDİ


Orman Kanunu'nun ek 16'ncı maddesine göre, ormandan çıkarılarak Hazineye devredilen alanlara karşılık devletin hüküm ve tasarrufu altında ya da Hazine'nin özel mülkiyetinde bulunan en az iki katı büyüklüğündeki taşınmazın orman yapılmak üzere Orman Genel Müdürlüğü'ne (OGM) verilmesi gerekli. Buna göre, OGM'ye devredilmesi gereken arazi büyüklüğü en az 7 milyon 700 bin 888 metrekare şeklinde hesaplandı. Bu da yaklaşık  olarak bin 78 futbol sahası büyüklüğünde bir alana karşılık geliyor. Hangi illerdeki ormanlık alanların bozulup imara açılacağı Resmi Gazete'de yayımlanmasına karşın ormana dönüştürülecek arazilere ilişkin bilgi aynı açıklıkla kamuoyuyla paylaşılmıyor. Dolayısıyla ormana olan borcun ödenip ödenmediği, ödendiyse bu bölgelerin nerede olduğu bilinmiyor.