3.İnönü savaşı imardan çıktı

3.İnönü savaşı imardan çıktı

İsmet İnönü'nün torunları Maçka'daki evine 2 kat daha çıkmak için imar izni istedi.

Talep bir bürokratın düştüğü ‘tarihi eser olabilir' notuna takıldı. Belediye ‘yanlışlıkla yazıldı' diyor, CHP'li meclis üyeleri ise izne karşı çıkıyor

Atatürk'ün silah arkadaşı, 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün hayattayken Maçka'da yaptırdığı 2 katlı ev, Beşiktaş Belediye Meclisi'ni karıştırdı. İnönü'nün merhum oğlu Ömer İnönü'nün çocukları Hayri ve Eren İnönü, 2 kat imar artışı talep etti. CHP'li meclis üyeleri, plandaki “eski eser olabilir” notu üzerine imara karşı çıktı. Belediye yetkilileri ise notun yanlışlıkla yazıldığını söyledi.

Krize yol açan süreç şöyle gelişti:

Beşiktaş Belediyesi, geçen yıl İnönü'lere ait binayı da içine alan ve 9 yıldır imarsız olan Ortaköy-Dikilitaş-Balmumcu Merkez Bölge Planları'nı hazırladı. Bir bürokrat ise İnönü Ailesi'ne ait parsel için ‘Tarihi eser olabilir'' notunu düştü. Hayri ve Eren İnönü ile birlikte 120 parsel sahibi yasal olarak planlara itiraz etti. Torun İnönü'ler, ‘tarihi eser' vurgusunun kaldırılmasını istedi. İki kardeş, parsel çevresinde 4 katlı binaların olduğunu belirterek, çevredeki yapılara sağlanan koşulların kendilerine de uygulanmasını talep etti.

KARAR 1 AY SONRA

Bürokratın notunu dikkate alan CHP'li belediye meclis üyeleri, imar artışı talebine şiddetle karşı çıktı. Beşiktaş Belediyesi yetkilileri ise binanın tarihi ve Koruma Kurulu'ndan tescilli olmadığını, bu notun yanlışlıkla yazıldığını savundu. Beşiktaş Belediye Meclisi, önceki gün bu tartışmaların ışığında toplandı. İtirazların çoğu işleme alındı. Ancak İnönü Ailesi'nin itirazının görüşülmesi bir ay sonraki komisyona bırakıldı.

Aksam