3.Köprü için çevresel ve sosyolojik etki değerlendirme raporu hazırlanacak!

3.Köprü için çevresel ve sosyolojik etki değerlendirme raporu hazırlanacak! 3.Köprü için çevresel ve sosyolojik etki değerlendirme raporu hazırlanacak!

Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) sürecinden yönetmelikler gereği muaf tutulan 3. Köprü için ÇED yerine çevresel ve sosyolojik etki değerlendirme raporu ÇESD hazırlanacağı ortaya çıktı. Projenin henüz kamulaştırma çalışmaları başlamadı.
Çevre Mühendisleri Odası'nın (ÇMO) sorusuna cevap veren Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, ‘kredi temin sürecinde yabancı kreditörlerce istenen raporun hazırlık çalışmalarının sürdüğünü' belirtti.


Bakanlığın verdiği bilgilerin içinden ilginç bir ayrıntı daha ortaya çıktı. Ağaç kesim işlemleri biten, yol açma inşaatları tüm hızıyla devam eden 3. Köprü projesinin henüz kamulaştırma çalışmaları başlamadı.


2.3 milyar dolar bekleniyorkonuthaberleri.com


İstanbul Boğazı'nda Garipçe ile Poyrazköy arasında yapılması planlanan yeni köprünün ihalesini alan IC İçtaş-Astaldi ortaklığı 7 bankayla 2.3 milyar dolarlık niyet anlaşması yaptı. 3. köprü için ÇED raporu hazırlanmayacak ancak 7 bankanın talebi üzerine projenin çevresel ve sosyolojik etkilerinin yer alacağı ‘ÇESD' raporu düzenlenecek.


3. köprüyle ilgili bu önemli ayrıntı Çevre Mühendisleri Odası'nın (ÇMO) Bilgi Edinme Hakkı kapsamında yaptığı başvurusu üzerine ortaya çıktı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na bağlı Karayolları Genel Müdürlüğü'nün verdiği cevapta şu ifadeler yer aldı:


" Yap-İşlet-Devret yöntemiyle gerçekleştirilmek üzere yapılan ihale sonrasında, tüm detayları ile yeniden çalışılan güzergâh, otoyol yatay ve düşey geometri standartları, jeolojik ve jeoteknik Yapı, kamulaştırma durumu, mevcut ve planlanan yollarla sağlanacak bağlantılar, ilgili kurumlardan alınan görüşler, çevresel etkiler ve estetik görünüş gibi kriterlere göre değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme neticesinde otoyol projesinin belirli kesimlerde proje revizyonu gereği ortaya çıkmış ve güzergâh optimize edilmiştir... Finansmanının dış kaynakla gerçekleştirilmesi öngörülen projede, ÇED Yönetmeliği hükümlerinden muaf olmasına rağmen, Kredi temin sürecinde yabancı kreditörlerce ÇED (ya da ÇESD) raporunun hazırlanması istenmekte olduğundan bu kapsamdaki çalışmalarımız devam etmektedir. Kamulaştırma işlemleri ve Taşınmaz değerlemesi çalışması henüz başlamamış olup kamulaştırma bedelleri henüz tespit edilmemiştir.


Radikal