44. Yapı Fuarı – Turkeybuild Istanbul'da neler konuşulacak?

44. Yapı Fuarı – Turkeybuild Istanbul'da neler konuşulacak?43 senedir Türk yapı sektörünün ve bölgesinin en büyük uluslararası buluşma alanı olan Yapı Fuarı – Turkeybuild Istanbul, 23-26 Mart 2022 tarihlerinde Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenleniyor.


Türkiye ekonomisinin taşıyıcı sektörleri için fuarlar gerçekleştiren Hyve Group, her sene binlerce yabancı yatırımcıyla yerli iş ortaklarını bir buluşturuyor. Türkiye’nin yurt dışına hizmet sunduğu en önemli sektörlerden olan yapı-inşaat için markalar 23 – 26 Mart 2022 tarihleri arasında 44. Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul’da bir araya gelecek. 

TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan fuar; Balkanlar, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’yı kapsayan geniş bölgenin en büyüğü, dünyada ise sektörünün en büyük ilk 5 fuarı arasında bulunuyor. Yapı Fuarı bu sene, 4 gün boyunca bütün dünyadan gelen katılımcı ve ziyaretçilerini ağırlarken ZeroBuild Sıfır Enerji Binalar Forumu’nun Türkiye bölümüne de ev sahipliği yapacak.

ZeroBuild Uluslararası Sıfır Enerji Binalar Forumu’nun Türkiye Bölümü, Yapı Fuarı Turkeybuild İstanbul’da Gerçekleştirilecek

Isıtma, soğutma, aydınlatma ve diğer tüketimleri için çok düşük miktarda enerji ihtiyacı olan ve bu ihtiyacını da tamamen yenilenebilir kaynaklarından alan yeni nesil “Sıfır Enerji Binalar” konusunda yapılacak forumun Türkiye bölümü, bu yıl 44.’sü gerçekleştirilecek olan Turkeybuild Istanbul’da düzenlenecek.

Sıfır Enerji Binalara dönüşüm konusunda dünyanın dört bir yanından pek çok lider ve yenilikçinin buluşacağı bu önemli forumda; teknoloji oturumları, networking fırsatları ve odaklanmış sunumları ile Sıfır Enerji Bina sektörünün nasıl geliştirileceği ve dönüşümün nasıl sağlanacağı değerlendirilecek. Bina sahipleri, endüstri profesyonelleri ve politika yapıcılar; Sıfır Enerji Binaları nasıl kullandıklarını, sonuçları nasıl iyileştirdiklerini, belirsizlik ve riski nasıl en aza indirdiklerini, nasıl daha fazla kontrol sağladıklarını, bu binalarla performans ve refahlarını nasıl yükselttiklerini forum katılımcılarına aktaracaklar. 

44. Yapı Fuarı – Turkeybuild Istanbul

2021 Yılında Düzenlenen Yapı Fuarı -Turkeybuild Istanbul’da 1 Milyar Euro’luk İş Hacmi Yakalandı

Geçen sene 9 ülkeden 250’yi aşkın katılımcı firmanın bulunduğu Yapı Fuarı – Turkeybuild Istanbul’da yerli katılımcılar ile yabancı alıcılar arasında 1 milyar Euro’luk iş hacmi yakalandı. Katılımcı başına düşen ziyaretçi oranının bir önceki yıla göre yüzde 54 yükseldiği fuar, yüzde 17’sini yabancıların meydana getirdiği 16 bin 899 ziyaretçiye ev sahipliği yaptı. Her sene olduğu gibi geçten sene de düzenlenen VIP Yurt Dışı Alım Heyeti programları çerçevesinde fuarda; Fas, Tunus, Cezayir, Kamerun, Gürcistan, Uganda, Nijerya, Pakistan, Lübnan, Sudan, Umman, Ürdün, Azerbaycan, Kosova gibi toplam 11 ülkeden 218 satın alma profesyoneli ağırlandı.

Gerçekleştirilecek ticari hacmin yanı sıra yapı, inşaat ve gayrimenkul sektörlerinin gelişim alanlarının belirlenerek, bu alanların iyileştirilmesi amacıyla neler yapılabileceğinin, sektörün kanaat önderi katılımcıları tarafından ayrıntılı bir biçimde tartışılacağı 44. Yapı Fuarı – Turkeybuild Istanbul; katılımcı firmaların sektördeki yenilikçi, günümüz teknolojisi ile entegre edilmiş fikirlerini, sürdürülebilir ve çevreci yaklaşımlarını da ziyaretçileriyle bir araya getirecek.

44. Yapı Fuarı – Turkeybuild Istanbul

İnşaat ve Gayrimenkul Sektörleri İstikrarlı Büyüme Performanslarını Sürdürüyor

Elde edilen ekonomik rakamlar ile veriler değerlendirildiğinde, küresel etkili olan koronavirüs salgınının bütün pazarlardaki ve sektörlerdeki olumsuz etkileri, pandemi koşullarının da hafiflemesiyle beraber yavaş yavaş azalış gösterdi. TÜİK raporlarından edinilen bilgilere göre, koronavirüs küresel salgınının etkisi ile 2020'nin ilk yarısında yüzde 5,3 daralan inşaat sektörü, 2021'in ilk yarısında yüzde 3,2’lik bir büyüdü. Gayrimenkul sektörü ise 2021 yılı ikinci çeyreğinde istikrarlı bir büyüme performansı sergileyerek yüzde 3,7’lik bir büyüme kaydetti. İnşaat harcamaları ise 2021'in ilk yarısında, geçtiğimiz senenin ilk yarısına göre cari fiyatlarla yüzde 35,1 arttı ve toplam 373 milyar Türk Lirası oldu. Senenin ilk yarısında yabancılara yapılan konut satışı yüzde 43,7 arttı ve 20 bin 488 olarak gerçekleşti. 

Yapı Sektörü, İnşaat Malzemeleri Sanayi İhracatı ile Büyümeye Devam Edecek

2021'in ilk yarısında inşaat malzemeleri sanayi ihracatı yüzde 49,9 arttı ve 14,12 milyar dolara ulaştı. İnşaat malzemeleri ithalatı ise 2021'in ilk yarısında yüzde 34,4 yükseldi ve 4,26 milyar dolara yükseldi. İnşaat malzemeleri sanayi üretimi ise 2021'in ilk yarısında yüzde 32,1 büyüme gösterdi. 

44. Yapı Fuarı – Turkeybuild Istanbul

“Katılımcılarımızın pek çoğu, geçtiğimiz yıl fuar sona ermeden bu seneki fuar için yerlerini ayırtmışlardı.”

Hyve Group Bölge Direktörü Kemal Ülgen, “Pandeminin etkilerinin iyice azalmasıyla birlikte Türkiye’nin en rekabetçi sektörlerinden biri olan yapı alanında düzenleyeceğimiz 44. Yapı Fuarı-Turkeybuild Istanbul’da büyük bir hareketlilik yaşanmasını, hem dış hem de iç pazarda yüksek bir ivme yakalanılmasını bekliyoruz. Katılımcılarımızın pek çoğu, geçtiğimiz yıl fuar sona ermeden bu seneki fuar için yerlerini ayırtmışlardı. Yeni normal, tüm dünyada insanların evlerinde daha fazla vakit geçirmelerine sebep oluyor. İnsanlar yaşam alanlarını daha konforlu hale getirmeye çalışıyorlar. Ülkemizde de benzer bir durum mevcut. Ancak bu duruma ek olarak Türkiye’de deprem riskine bağlı kentsel dönüşüm atağının yeniden hareketlenmesi de yapı sektörü açısından ciddi bir yükseliş başlatacaktır.” açıklamasında bulundu.

Fuarların, salgına bağlı olarak dünyada yaşanan ekonomik durgunluğu aşmakta hayati bir sorumluluk üstlendiğine vurgu yapan Ülgen, pandeminin etkileri azalsa bile gerekli bütün sağlık tedbirlerini alarak misafirlerini ağırlayacaklarına, uzaktan erişim sağlayan yöntemlerle de önceki yıllara göre çok daha büyük bir katılım sağlayabileceklerine dikkat çekti.

Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul 23-26 Mart'ta!