5 bin yıllık kaledeki asırlık kondular yıkılacak

5 bin yıllık kaledeki asırlık kondular yıkılacakİzmir'deki Hisar Kalesi ve çevresindeki evler yıkılacak.


   Tunç Çağı'ndan beri birçok medeniyete ev sahipliği yapan ve 23 yıl önce SİT alanı ilan edilen 5 bin yıllık İzmir'deki Hisar Kalesi ve çevresindeki evler yıkılarak vatandaşlar tahliye edilecek. Her yıl kullanma bedeli alınan kale alanındaki evler için bu ay yıkım kararı çıktığı, tahliye işleminden sonra restorasyon için başvurulacağı öğrenildi.

    İzmir'in Kiraz ilçesi yakınındaki Hisar Kalesi, 150 yıl kadar önce içine ve çevresine yapılan evler, hayvan damları ve camisiyle köy haline geldi. Hisarköy olarak anılmaya başlanan bölgede, devlet 1985'te kadastro çalışması başlatarak, kale içinde 10, dışında ise 25 metrelik alanı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu hükümleri uyarınca SİT alanı ilan etti.

    Bu kapsamda 31 ev Hazine'ye ait olarak rapor edilirken, kale içinde ve dışında yer alan 6 evin sahiplerine ise kadastro çalışmaları öncesinde tapu verildiği anlaşıldı. SİT alanı içinde bir de caminin bulunduğu belirlendi. Uzun yıllardır söz konusu evlerde oturan vatandaşlar ise Hazine'ye ait tescil işleminin haksız olduğunu öne sürerek, tapu alabilmek amacıyla dava açtı. Ancak dava reddedildi. Yerleşim birimindeki 6 ev sahibi, tapulu olarak kaydedildi.
    
    Yıkım kararı çıktı

    Hazineye kayıtlı olan evlerden bu tarihten itibaren Kiraz Mal Müdürlüğü tarafından her yıl "ecri misil" adı altında kullanma bedeli alındığı öğrenildi. SİT kararı sonrasında evlerde tadilat veya benzer işlemler yapanlara ceza davaları açıldı. Bu içinde ise SİT alanı ilan edilen evler için yıkım kararı çıktı.

    Kiraz Kaymakamı Murat Bulacak, "Bu tarihe sahip çıkmak bizlerin görevi. Kirazlılar için büyük bir faydası olacak bu kalenin restore edilip, tekrar canlandırılması ve ilçeye kazandırılması gerekiyor. İlk etapta burada oturanların tahliyesi için vatandaşlara yazı gönderdik. Amacımız onları mağdur etmek değil, tarihe sahip çıkmak. Tahliye işlemlerinden sonra Hisar Kalesi'nin restorasyonu için başvuruda bulunacağız" dedi.

    Uzun yıllardır kale içi ve çevresindeki evlerde yaşayan vatandaşlar ise tahliye kararından dolayı üzüntülü.

    Bölgede en erken MÖ 3 bininci yılın başında yerleşim tespit edildiği, ancak bugüne kadar ayrıntılı bir arkeolojik çalışma ve yüzey araştırmasının yapılmadığı kaydedildi.

Referans