50 bin sosyal konut daha geliyor!

50 bin sosyal konut daha geliyor! 50 bin sosyal konut daha geliyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, dar gelirli vatandaş için sosyal konut müjdesi verdi. Kurum, ''İkinci 50 bin sosyal konut kampanyamızı da 2020 yılı içinde başlatacağız'' dedi.


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki 2020 yılı bütçesi görüşmelerinde, bakanlığın bütçe sunumunu yaptı.

Hürriyet Gazetesi'nden Aysel Alp'in haberine göre; Bakan Kurum sunumunda dar gelirli vatandaş için sosyal konut müjdesi de verdi. Dar gelirliler için üretilen projelerin etkisiyle birinci el konut satışında TOKİ’nin payının 2019’da yüzde 11’e çıktığını söyleyen Kurum, “Halen 317 şantiyemizde, 83 bin konut ve sosyal donatıların inşası devam etmektedir. TOKİ, Cumhurbaşkanımız tarafından 5 Mart 2019’da 67 ilde 140 proje ile başlatılan ‘50 bin sosyal konut’ projemizi de yürütüyor. 50 bin konutumuzun 22 bin 380 tanesi için ihale süreçlerimizi tamamladık, inşaat süreçlerini başlattık. İkinci 50 bin sosyal konut kampanyamızı da 2020 yılı içinde başlatacağız. 2023’e kadar hedefimiz, 250 bin sosyal konutu sosyal üretmek” ifadelerini kullandı.

16 MİLYAR YATIRIM

Kentsel dönüşüm projeleri için bu zamana kadar yaklaşık 13 milyar lira kaynak kullandıklarını söyleyen Bakan Kurum, “İller Bankamızla belediyelerimize 4 milyar lira kredi desteği ve yüzde 50’ye varan oranda finans desteği sağlıyoruz. İllerimizden gelen strateji belgelerinden edindiğimiz sonuçlar; acilen dönüştürülmesi gereken 1.5 milyon konutumuz olduğunu, bu konutları en fazla 5 yıl içinde dönüştürmemizin gerekliliğini ortaya koydu” açıklamasında bulundu. Bakan Kurum, 8 maddelik ‘Kentsel Dönüşüm Eylem Planı’ hazırladıklarını; ‘Deprem riski altındaki yapıların ve alanların dönüşümü’, ‘Sel ve heyelan riski altındaki alanların taşınması’, ‘Tarihi kent merkezleri ve meydanların ihyası’ ve ‘Sanayi alanlarının taşınması ve dönüşümü’ olmak üzere 4 başlık altında çalışmaların incelendiğini ifade etti. Bakan Kurum, “2019’da TOKİ’mizle 25 bini İstanbul’da olmak üzere 65 bin bağımsız birimin dönüşümünü bitirmiş olacağız. Özellikle son dönemde Karadeniz’de yaşanan sel ve heyelanlardan sonra kentsel dönüşüm çalışmalarına hız verdik. Bu kapsamda, ‘Karadeniz İklim Değişikliği Eylem Planı’nda açıkladığımız üzere riskli alanlarda oturan vatandaşlarımız için 15 bin konutumuzu  TOKİ  eliyle üreteceğiz. 2019’da dönüşüm ve sosyal konutlar dahil olmak üzere tüm projeler için yaklaşık 16 milyarlık yatırım yaptık. Bu yılın ilk 10 ayında 31 bin yeni konutun satışını gerçekleştirdik, 42 bin 161 konutu da vatandaşlarımıza teslim ettik” dedi.

KAÇAK TAKİBİ

Kaçak yapılarla mücadelelerine devam ettiklerini söyleyen Bakan Kurum, “5 gün önce, Coğrafi Bilgi Sistemleri Kararnamemiz yayınlandı. Şehirlerimizin 3 boyutlu dijital ikizlerini oluşturduk. 2020’de sistem tüm belediyelerimizin kullanımına açılacak. Artık kaçak nerede yapıldıysa anında dijital olarak takip edip, müdahale edebileceğiz” ifadelerini kullandı. Ülke genelinde imar barışına uygun olmayan 21 bin yapı tespit edildiğini açıklayan Bakan Kurum, bunlardan 3 bin 295 adedinin yıkıldığını kaydetti. Emlak Bankası ile ilgili konuşan Kurum , “Bankamızın aktif büyüklüğü, 7.9 milyar lira. 2 şubemizi açtık. 13 şubemizi de yıl sonuna kadar açacağız” şeklinde konuştu.

Kentsel dönüşüm için 16 milyar TL'lik yatırım yapıldı!

Emlak Bankası 2019 sonuna kadar 13 şube açacak!