6 ildeki bazı alanlar doğal sit alanı ilan edildi!

6 ildeki bazı alanlar doğal sit alanı ilan edildi!Balıkesir, Kocaeli, Giresun, Edirne, Bayburt ve Sivas'ta bazı alanların, "Doğal sit-nitelikli doğal koruma alanı" ve "Doğal sit-sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı" olarak tescili ilanları, Resmi Gazete'de yayımlandı.


Balıkesir, Kocaeli, Giresun, Edirne, Bayburt ve Sivas'ta bazı alanların, "Doğal sit-nitelikli doğal koruma alanı" ve "Doğal sit-sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı" olarak tescili ilanları, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan tescillenen alanlara ait koordinat ve parsel bilgilerine de yer verilen ilanlara göre, Balıkesir'in  Ayvalık ilçesi, Çiçek Adası doğal sit alanı ile Marmara ilçesinde yer alan Büyük İstavri Mevkisi doğal sit alanı, Giresun Kalesi doğal sit Alanı, Bayburt'ta Çimağıl Mağarası (BAY01) doğal sit alanı ve Sivas'ın Doğanşar ilçesinde Dipsiz Göl, Şelale ve Mağara doğal sit alanı, "Nitelikli doğal koruma alanı" olarak tescillendi. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Kocaeli'nin Gebze ilçesi, Eskihisar Sol (Etap1) doğal sit alanı ise "Sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı" olarak,  Dilovası ilçesindeki Tavşancıl doğusu ve Tavşancıl kuzeyi doğal sit alanı da "Nitelikli doğal koruma alanı" ve "Sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı" olarak tescil edildi. 

Edirne'nin Enez ilçesi, Gülçavuş ve Sultaniçe köyleri (18091-18092-18117 numaralı alanlar) doğal sit alanı ile Vakıf köyü-3 doğal sit alanı, "Sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı" olarak tescillendi.

Doğal sit alanlarına bungalov ve balık çiftliği yasağı getirildi!