İkizdere Vadisi doğal sit alanı ilan edildi!

İkizdere Vadisi doğal sit alanı ilan edildi!

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, İkizdere Vadisi'ni doğal sit alanı ilan eden Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun bazı kuruluşlardan görüş almamasının usulsüzlük olduğunu ifade ederek, kararı ya


Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, İkizdere Vadisi'ni doğal sit alanı ilan eden Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun bazı kuruluşlardan görüş almamasının usulsüzlük olduğunu ifade ederek, kararı yargıya götüreceklerini bildirdi. Keçiören Belediyesinin park açılışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Eroğlu, Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun kararı alırken Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile Özel Çevre Koruma Kurulundan görüş alması gerektiğini belirtti. Eroğlu, hidroelektrik enerjinin bütün dünyada temiz ve doğayı koruyan en önemli enerji kaynaklarından birisi olduğunu vurgulayarak, "Ama nedense enerjide dışa bağımlı olmamıza rağmen sularımız yıllarca boşa aktı, biz baktık" dedi.

Türkiye'nin hidroelektrik enerji kaynaklarını harekete geçirmek için önemli bir hamle yaptıklarını anlatan Eroğlu, "Önümüzü kesmek isteyenler var. Ben buna şaşıyorum" diye konuştu. Eroğlu, enerji sektöründe çok büyük bir pasta olduğunu ve bundan pay almak isteyen çeşitli gruplar bulunduğunu dile getirerek, bu grupların "kasıtlı veya bilmeden" harekete geçtiklerini söyledi. Eroğlu, "Türkiye'de hidroelektrik enerjinin önünü kesmek için maalesef çok büyük bir girişim var" dedi.

Kararın ardından santral yapımıyla ilgili bundan sonraki planlarının ne olacağının sorulması üzerine Eroğlu, "Kararı yargıya götüreceğiz, hukuki işlemlere başlayacağız. Bazı kurullardan görüş alınmaması suretiyle usulsüzlük yapılmıştır. Dolayısıyla bununla ilgili gerekli incelemeleri başlatacağız. Başkalarının gazına gelerek, enerji sektöründen pay almak isteyenlerin gazına gelerek, onların piyonu olmak son derece yanlıştır" dedi.
Dünya

Basında yer alan diğer haberler...

Tarkan'ın mega sevinci

Şarkıları kadar doğa ve hayvanlar için gösterdiği duyarlılıkla da farkını konuşturan Tarkan, Kültür ve Tabiat Varlıkları'nı Koruma Kurulu'nun Rize'deki İkizdere Vadisi'ni Doğal SİT alanı ilan etmesiyle havalara uçtu. Memleketi için sevinen Tarkan, internetten yetkililere teşekkür etti.

AKLI DİĞERLERİNDE KALDI

Megastar, sitesinde "İkizdere Vadisi'nin çok sayıda insanın emeği ile koruma alanı ilan edilmesi beni de çok mutlu etti. Dilerim ki bu bölge, koruma altına alınması gereken diğer yerler için de bir örnek teşkil eder" yazdı.
Takvim