‘Mortgage krizi işsizlik sorununu körükleyecek'

‘Mortgage krizi işsizlik sorununu körükleyecek'

Genworth Financial Bölge Direktörü David Nolan'a göre, mortgage krizi Avrupa'da işsizliği artıracak.Avrupa'da işsizlik sigortasının mucidi olarak tanınan Genworth Financial Bölge Direktörü David Nolan, mortgage krizi nedeniyle pek çok Avrupa ülkesinde işsizlik oranının yükseleceğini söyledi. 1980'lerde İngiltere'de patlayan kriz sonrasında işsizlik sigortasını sunduklarını hatırlatan Nolan, “O zamanlarda İngiltere'de insanları işsizliğe karşı sigortalıyorduk. Birçok insan ödemelerini sigorta sayesinde yapabildi. ABD'de de işsizlik sigortası olsaydı böyle yoğun bir kriz olmayacaktı” dedi.

ABD merkezli Genworth Financial, 2006 yılının son çeyreğinden beri Türkiye'de faaliyet gösteriyor. İşsizlik sigortasının yanı sıra borç geri ödeme ve mortgage sigortalarına odaklanan Genworth, doğrudan tüketicilere pazarlama yapmıyor. Bankalar ve aracı kuruluşlarla çalışan şirketin Türkiye'de Fortis ile işbirliği var.

Türkiye'de de hasar olacak

Nolan, mortgage krizinin iç siyasi belirsizliklerle birleştiğinde Türkiye ekonomisine olası etkileri şöyle değerlendirdi: “Türkiye'de tabii ki hasar olacak. Şu anda işsizlik oranı yüzde 9-10 civarında. 2002 yılında kriz zamanında işsizlik oranı bunun iki katına çıkmıştı. Türkiye geçmişte zor zamanlar geçirdi. İnsanlar bir şekilde üstesinden gelmeyi başardılar. Yine aynı şeyin olacağını düşünüyorum.”

UniCredit 9 bin, Volvo 2 bin kişi çıkaracak

Küresel kredi sonrası toparlanma çabası, bankaları maliyetleri kısmaya itiyor. Avrupa'nın dördüncü büyük bankası ve Yapı Kredi'nin ortağı olan İtalyan UniCredit, işgücünün yaklaşık yüzde 5'ine denk gelen 9 bin çalışanının işine son vermeyi planladığını belirtti. İtalya'nın ikinci büyük bankası olan UniCredit, işten çıkarma planını 2008-2010 strateji planı çerçevesinde gerçekleştirecek. Banka ayrıca Orta ve Doğu Avrupa'da 1.300 yeni şube açarak 11 bin 500 kişiye istihdam sağlayacak.

Öte yandan İsveç'in en büyük otomotiv üreticisi olan Volvo, 2 bin çalışanının işine son veriyor. Dün yapılan açıklamada, son aylarda petrole gelen zamlar ve ABD Doları'ndaki düşüşün, Volvo'nun Amerika ve Avrupa'daki satışlarını da olumsuz yönde etkilediği belirtildi.

Ayfer ARSLAN / Akşam