ABD'de alınan kripto para kararı piyasayı nasıl etkileyecek? 

ABD'de alınan kripto para kararı piyasayı nasıl etkileyecek? 

ABD Para Birimi Denetleme Ofisi,  ülkede yer alan bankaların kripto paraları kapsayan belli faaliyetlerde bulunmadan önce yazılı izin almalarına yönünde karar almıştı. Peki, bu karar piyasaları nasıl etkileyecek? İşte uzman görüşleri...ABD Merkez Bankası’nın (Fed), kripto para piyasalarıyla ilgili olarak 2022 senesinde hareket geçmesi beklenirken; ABD tarafında yeni bir gelişme meydana geldi. Hürriyet'ten Şenay Zeren'in haberine göre; ABD'de finans piyasası regülatörlerinden ABD Para Birimi Denetleme Ofisi (OCC), ABD bankalarının kripto paraları içeren belirli aktiviteler gerçekleştirmeden önce bağlı oldukları regülatörden izin istemeleri ve yazılı onay almaları gerektiğini açıkladı Uzmanlar, son dönemde Haber kaynaklı hareketine devam eden kripto para piyasalarıyla ilgili her gelişmenin piyasa üzerinde etkili olduğunu dile getiriyor. 

Kripto paralarla ilgili yapılacak düzenlemelerin, belirsizliklerin büyük oranda ortadan kalkması beklentisiyle olumlu etkilemesi öngörülüyor. Huobi Türkiye Araştırma Müdürü Beste Naz Süllü, “Bankaların da müşterileri ile kripto para işlemlerinin de önünün açılacak olmasıyla kripto paraların fiyatlaması bakımından olumlu olacağını düşünüyoruz” şeklinde değerlendirdi.

Önceki gün geçtiğimiz 6 haftanın en düşük seviyelerine kadar düşen Bitcoin fiyatları, yeni günde de düşüşüne devam ediyor. Bitcoin (BTC), bugün içerisinde en yüksek 57 bin 858 doları, en az ise 56 bin 169 Dolar seviyesine inerken saat 15.10 itibarıyla yüzde 0.49 oranında yükselişle 56 bin 477 dolar seviyesinde seyrediyor. Ethereum (ETH) fiyatları da, günlük yükselişini yüzde 3.11 seviyesine çıkartırken şu dakikalarda 4 bin 278 dolar seviyesinde işlem görüyor.

ABD de alınan kripto para kararı piyasayı nasıl etkileyecek? 

"KRİPTO PARA İŞLEMLERİNİN ÖNÜ AÇILACAK"

Beste Naz Süllü – Huobi Türkiye Araştırma Müdürü:

"Amerika’da ABD Merkez Bankası (Fed) ve Sigorta Mevduat Kuruluşu kripto para düzenlemeleri için 2022’de harekete geçiyor. Yatırım kuruluşları bankaların bilançolarında dijital varlıkların tutulmasına ilişkin düzenlemeleri netleştirecek ve aynı zamanda uyum ilkeleri ve tüketiciyi koruma çerçeveleri belirlenecek.

Bir süredir ABD’li üst düzey yetkililerinden gelen kripto para hakkındaki açıklamalar ve regülasyonun olmayışının getirdiği alan başta Bitcoin olmak üzere kripto para fiyatlarını aşağı yönlü etkiliyordu. Fakat müşteri taleplerinin artması ile hem bankalar kripto para işine girmek istiyor hem de kripto paralar da bankacılık kanunu kapsamında düzenlenmek istiyordu.

ABD de alınan kripto para kararı piyasayı nasıl etkileyecek? 

Düzenlemenin çıkması ile hem kripto paraların regülasyonu hakkında belirsizliklerin bir kısmı giderilmiş olacak hem de kripto paraya doğru kayan paranın banka bilançosuna girmesi sağlanarak sistem dışı kalmasının önüne geçilecek. Zira yasaklayıcı düzenlemelerin yerine düzenleyici oluşu ayrıca bankaların da müşterileri ile kripto para işlemlerinin de önünün açılacak olmasıyla kripto paraların fiyatlaması bakımından olumlu olacağını düşünüyoruz. Buna ek olarak Hindistan kripto paraları yasaklamak yerine şubat ayında parlamentoda yapılacak görüşmelerinde işin teknoloji boyutu ile ele alınıp yasağın esnetilmesi tartışılacak."

"BANKALARIN DAHA TEMKİNLİ HAREKET ETMELERİ GEREKECEK"

Kriptomeda Kurucusu Eray Dengiz:

ABD Para Birimi Denetleme Ofisi’nden (OCC) yapılan açıklamada, bankaların kripto para birimini içeren belirli faaliyetlerde bulunmadan önce yazılı izin almaları gerekeceğini bildirmesinin ardından bu durum kripto para piyasasında kısmi düşüşlere sebep oldu diyebiliriz. Bu durum piyasada bankaların kripto hizmetleri sunarken daha temkinli hareket etmelerini gerektirecek.

Yapılan açıklamada, bankaların belirli kripto para, dağıtık defter ve stablecoin faaliyetlerinde bulunmadan önce denetim makamlarına bu niyetlerini bildirmeleri ve yazılı izin almaları gerekeceği kaydedildi. Bu durumda kripto varlık faaliyetlerinin belirli denetimlerden geçeceğini ve izinle ilerleyeceğini göreceğiz.

ABD'de bankaların kripto para faaliyetlerinde izin şartı!