ABD'den Türkiye'de dahil 18 ülkeye yeni gümrük vergisi!

ABD'den Türkiye'de dahil 18 ülkeye yeni gümrük vergisi!

ABD Ticaret Bakanlığı, Türkiye'nin de içinde bulunduğu 18 ülkeden alüminyum alaşım levha ithalatına damping veya sübvansiyon uygulandığı gerekçesi ile ek gümrük vergisi getirdi.ABD Ticaret Bakanlığı tarafından uygulanan en fazla anti damping vergisi %242.8 ile Almanya'dan yapılan ithalatlara getirilirken, Bahreyn'e ise %4.83'lük vergi getirildi.

Sputniknews'de yer alan habere göre; söz konusu ülkelerin aluminyum levha ithalatında damping veya sübvansiyon uygulayıp uygulamadığı hakkındaki inceleme geçen yıl Mart ayında bir önceki ABD yönetimi döneminde başlatılmıştı. Ticaret Bakanlığı'nın bugün açıkladığı karar inceleme sonunda alınan nihai karar niteliğini taşıyor.

ABD den Türkiye de dahil 18 ülkeye yeni gümrük vergisi!

Alüminyum alaşım levhası binaların ön cephelerinde, tırların römorklarında ve sokak işaret levhalarında kullanılan yassı haddelenmiş bir ürün.
Türkiye'den ithal alüminyum levhaya azami %4.34 ek gümrük vergisi getirilmesi kararı alındı.

ABD'ye en çok alüminyum levhası ihracatı yapan ülke olan Almanya'ya %49.4 ile %242.8 arasında değişen anti damping vergisi getirildi. Almanya'nın 2019 yılında ABD'ye yaptığı alüminyum ihracatı 286.6 milyon dolar değerindeydi. Bahreyn ise 241.2 milyon dolarlık alüminyum levhası satışıyla ABD'ye en çok alüminyum ihraç eden ikinci ülke konumunda. Bahreyn'e %4.83 oranında anti damping vergisi getirildi.

ABD den Türkiye de dahil 18 ülkeye yeni gümrük vergisi!

Ticaret Bakanlığı'nın Uluslararası Ticaret Yönetimi yayımladığı bir dökümanda şu ülkeler için anti damping ve anti sübvansiyon vergi oranlarını listeledi: Türkiye, Brezilya, Hırvatistan, Mısır, Yunanistan, Hindistan, Endonezya, Oman, Romanya, Sırbistan, Slovenya, Güney Afrika, Güney Kore, İspanya ve Tayvan.

Getirilen gümrük vergileri, Trump yönetimi zamanında ulusal güvenlik yasası kapsamında alüminyum ithalatının çoğuna getirilmiş olan %10'luk ABD gümrük vergilerine ilave olacak.

ABD'den alüminyum ithalatına ek gümrük vergisi: Listede Türkiye de var!

Kanada'dan ABD'ye gümrük vergisi misillemesiSorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.