18 / 08 / 2022

Abdi İpekçi Caddesi'ndeki yenileme çalışmalarının ilk etabı 20 Haziran'da bitiyor!

Abdi İpekçi Caddesi'ndeki yenileme çalışmalarının ilk etabı 20 Haziran'da bitiyor!

İstanbul’un en gözde caddelerinden birisi olan Abdi İpekçi’nin geçtiğimiz Nisan'da başlayan yenileme ve düzenleme çalışmaları, hız kesmeden sürüyor. Abdi İpekçi Caddesi yepyeni bir çehreye bürünüyor. Şişli Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesi’ni Güzelleştirme Derneği işbirliğiyle başlatılan yenileme ve düzenleme çalışmalarının ilk etabı 20 Haziran'da sona eriyor. İstanbul’un en gözde caddelerinden birisi olan Abdi İpekçi’deki tüm düzenlemelerin Temmuz ayında tamamlanması hedefleniyor. 

Projenin en dikkat çeken noktası; açık hava etkinliklerine ev sahipliği yapacak çağdaş bir meydan düzenlemesine de yer verilmesi.  Abdi İpekçi Caddesi uluslararası kültür-sanat etkinliklerinin vazgeçilmez adresi olma adayı. Su, elektrik ve doğalgaz altyapısının yenilenmesini de kapsayan projede; Abdi İpekçi Caddesi’nin kaldırımları, taşıt yolu, elektrik direkleri ve peyzajı sil baştan inşa ediliyor. 

Abdi İpekçi Caddesi ndeki yenileme çalışmalarının ilk etabı 20 Haziran da bitiyor!

“Yeni planlamada öncelik yayalara ait!”

Abdi İpekçi Caddesi’nde hizmet sağlayacak restoran ve kafeler, içinden geçmekte olduğumuz koronavirüs süreci de göz önüne alındığında açık alan kullanımına devam ederken modern kentlerde olduğu gibi, kaldırım kullanımında öncelik yayaların olacak. Mimari tasarım aşamasında hassasiyetle önem gösterilen nokta ise; “Engelsiz Yaya Ulaşımı” hedefiyle, engelli bireylerin ve çocuklu ailelerin en rahat şekilde kullanabileceği kaldırımların yapılması oldu.

“Caddeye ilgi daha da artacak”

Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, hayata geçirilen projden sonra 600 metre uzunluğa sahip Abdi İpekçi Caddesi’nin İstanbul’a yeni bir soluk getireceğine dikkat çekti. Kovid-19 sonrası açık alanda sosyalleşmenin ön planda olacağı bu dönemde, Abdi İpekçi Caddesi’ni eskisinden de iyi duruma getireceklerine dikkat çeken Keskin, “Caddedeki komşularımızla, paydaşlarımızla görüştük ve ortak bir karar aldık. Belediye olarak, altyapı desteğini veriyoruz. Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesi’ni Güzelleştirme Derneği öncülüğünde de üstyapı işleri ilerliyor. Bu çalışma ile kaldırımların üçte ikisi yayaların olacak. Yürümekte zorlandığımız kaldırımlar yenilenecek. Ayrıca, gerçek bir meydan fonksiyonu kazandıracağımız Abdi İpekçi Meydanı’nı da kültür sanat etkinliklerine açacağız. Şişli’de Abdi İpekçi Caddesi’nden sonra Rumeli Caddesi’nde de yenileme ve düzenleme çalışmalarımıza başlayacağız” şeklinde konuştu.

Nişantaşı’nın ünlü alışveriş caddesi koronavirüs sonrasına hazırlanıyor!

Abdi İpekçi Parkı’nda ticari yapılanmaya izin yok!