15 / 08 / 2022

Adana'da yeni konut yapımına ihtiyaç yok!

Adana'da yeni konut yapımına ihtiyaç yok!

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, konut üretiminde nicelikten çok niteliğin önemli açıkladı ve yeni konut yapımına ihtiyaç olmadığını belirtti.12’ncisi düzenlenen Yapı Malzemeleri İnşaat Teknolojileri İş ve İnşaat Makineleri Fuarı'na  Adana  Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de katılım gösterdi. 

Türkiye’nin lokomotif sektörü olarak görülen inşaat sektörünün önde gelen firmalarının hazır bulunduğu fuar alanında stantları ziyaret eden Başkan Hüseyin Sözlü fuarda önemli açıklamalar yaptı. 

Kentsel dönüşüme yönelik açıklamalar yapan Sözlü şunları söyledi;  "Mevcut binaların yıkılıp yeniden yapılan bu yenilemeler yeterli alt yapı ve yol olmadığından ilave alt yapı ve ulaşım problemleriyle bizi baş başa bırakıyor. Bu nedenle yürürlükte olan mevzuat yeniden değerlendirilerek, en az ada bazında yapılan dönüşüm ve yenilemelerle yol ve alt yapısı daha önceden yapılandırılmış doğru ve etkin kentsel dönüşüm hareketine dönüşecektir. Kentsel dönüşüm olarak adlandırılan bu yenilemeler kısa vadede çözüm olarak görünse de orta ve uzun vadede ciddi problemlere dönüşecektir" dedi.

Başkan Hüseyin Sözlü,yeni imar düzenlemeleri yüksek verilen yoğunluklarla, sosyal donatılardan yoksun fazla konut yükü meydana geldiğini de sözlerine ekledi ve Adana’da kentsel dönüşüme ihtiyaç duyulan yerler bulunsa da kentin yeni konut yapımına ihtiyacı olmadığını söyledi.

Sözlü, "Nitelik nicelikten önemlidir bazen; konut üretimi için de bu durum böyle. Yapı müteahhitleri daha fazla konut üretmektense daha nitelikli konutlar üretmeli. Nitelikli konut üretimiyle ifade etmeye çalıştığım milyonluk daireler, binalar değil; yüksek bütçeli konutlar Adanalı vatandaşlarımız için erişilebilir değil. Adana yüksek bütçeli konut alımını kaldıramamakla birlikte dairelerin küçüldüğü de bir gerçek. Müteahhitler daha küçük daireler üreterek daha fazla tüketiciye ulaşmaya çalışıyor" diye konuştu.