Adapazarı-İstanbul Kuzey Geçiş Demiryolu Hattı için evler mi yıkılacak?

Adapazarı-İstanbul Kuzey Geçiş Demiryolu Hattı için evler mi yıkılacak?Adapazarı İstanbul Kuzey Geçişi Demiryolu Projesi'nin ÇED toplantısı gerçekleştirildi. Kartepe ve İzmit'teki mahallelerin sakinleri yerleşim yerlerinin yıkılacağı için projeye tepki gösterdi.


TCDD Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak olan Adapazarı İstanbul Kuzey Geçişi Demiryolu Projesi'nin ÇED toplantısı Kocaeli Leyla Atakan Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri ve MGS Proje Müşavirlik ve Mühedislik firması Proje Koorditörü Metin Öz katıldığı ÇED toplantıda Öz, yurttaşların tepkileriyle karşılaştı. Kartepe'de Uzunbey, Sarımeşe, Ertuğrul Gazi ve Ataevler mahalleleri sakinleri, İzmit'te ise Çayırköy, Durhasan, Solaklar, Tepeköy ve Sepetçi mahallelerinin sakinleri yerleşim yerlerinin yıkılacağı için projeye tepki gösteriyor. 


Fabrikaları yıksınlar 

Tepki gösteren Kartepeli yurttaşlar projenin POSCO ve yanında bulunan fabrikalara dokunulmaması amacıyla hat üzerinde bir U çizildiğini savundu. Ertuğrul Gazi Mahalle Muhtarı Yücel Turak, "Fabrikalara dokunulmaması için Kartepe'yi dümdüz ediyorlar. Bu kadar insan evsiz kalacağına fabrikaları yıksınlar. Bunca insan mağdur edilmesin. Benim mahallemde sadece 80 hanenin evi ve bir cami yıkılacak. Yazıktır, günahtır. Gücünüz yetiyorsa fabrikaları yıkın" dedi. 


En uygun güzergah 

Mahalle sakinlerinin tepkilerini dinledikten sonra açıklama yapan Proje Koordinatörü Metin Öz, tüm çalışmaların yapıldığını ve en uygun hattın çizildiğini ifade etti. Metin Öz, "İnanın ki tüm alternatif yollar denendi. Gerekli çalışmalar yapıldı. Şıı an için en uygun proje bu olarak gözüküyor. Ama biz bu ÇED toplantısını sizlerin tepkilerini almak için yapıyoruz. Mutlaka gerekli değerlendirmeler yapılacaktır. Kimsenin mağdur olmasını istemiyoruz" ifadelerini kullandı. 


Projeyi onaylamıyoruz 

Projenin İzmit'teki ayağında ise hızlı trenin geçeceği bölgeden etkilenen Çayırköy, Tepeköy, Durhasan, Solaklar ve Sepetçi mahallelerinin sakinleri yerleşim yerlerinin yıkılacak olmasından dolayı şikayet etti. Bölgede yaşanacak sıkıntıları dile getiren Çayırköy Mahalle Muhtarı Aşır Akbaba, "Belediyemiz Çayırköy de dahil olmak üzere projede adı geçen tüm mahalleleri imara açtı. Yani imar planlamaları yapıldı. Kent bu bölgelere doğru genişleyecek. Hâl böyleyken nasıl bu proje bu mahallelerin kalbinden geçip gider. Kesinlikle biz bölge halkı olarak bu projeyi onaylamıyoruz" açıklamasında bulundu. 


BirGün