Adıyaman Atık Su Arıtma Tesisi yıl sonunda açılacak!

Adıyaman Atık Su Arıtma Tesisi yıl sonunda açılacak!


Maliyeti 18 milyon 536 bin Avro olan Adıyaman Atık Su Arıtma Tesisi ve Atık Su Kolektör Hattı projesinde çalışmalar hızla devam ediyor.


Avrupa Birliği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Adıyaman Belediyesi’nin ortaklaşa yürüttüğü ve Maliyeti 18 milyon 536 bin Avro olan Adıyaman Atık Su Arıtma Tesisi ve Atık Su Kolektör Hattı projesinde çalışmalar hızla devam ediyor.


Yapımı Sitilce mevkiinde devam eden ve Atatürk Barajı için hayati önem arz eden Atık su arıtma tesisi ve Atık su kolektör hattı projesinin tamamlanmasıyla Adıyaman rahat bir nefes alacak. Arıtma tesisinin günlük kapasitesi 33 bin metreküp olup, aktif çamur yöntemiyle arıtma yapılacaktır.


Atık su Arıtma Tesisinde yılda 173 bin metreküp çamur üretilecek. Çamurun orman alanları ve tarımda kullanılması ön görülmektedir. Tesis atık fermantasyonu sonucunda oluşan gazdan yılda 2,7 milyon KW elektrik üretilecek olup bu tesisin ihtiyaç duyduğu elektriğin yüzde 96’sını karşılayacaktır.


Projenin hızla devam ettiğini vurgulayan Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü yetkilileri,  “2015 yılı sonunda faaliyete geçirilmesi planlanan Adıyaman Atık Su Arıtma Tesisimiz sayesinde, kollektör hatlarıyla toplanarak tesise girecek olan atık su, çeşitli arıtılma işlemlerinden geçerek Atatürk Barajına deşarj edilecektir. Kendi elektrik ihtiyacını da arıtılma işlerimi sonucunda oluşacak gazdan karşılayacak olan tesisimiz sayesinde aynı zamanda arıtılan atık suyun Atatürk Barajına deşarj edilmesiyle baraja doğrudan atık su deşarjının önüne geçilerek, baraj kirliliğinin önüne geçilecektir.” Diye ifade ettiler.


Adıyaman Haber