Adnan Kazmaoğlu kimdir?

Adnan Kazmaoğlu kimdir? Adnan Kazmaoğlu kimdir?

Markalı konut projelerinin yanı sıra İstanbul Maltepe’de konumlandırılan İslam Kültür Merkezi projesinin de mimarı olan Yüksek Mimar Adnan Kazmaoğlu kimdir? Yüksek Mimar Adnan Kazmaoğlu bugüne kadar hangi projelere imza attı?

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Adnan Kazmaoğlu kimdir?

Adnan Kazmaoğlu, Mimarlık Araştırma Merkezi’nin kurucusudur. Yüksek Mimar olan Adnan Kazmaoğlu, 1948 yılı Manisa Akhisar doğumlu.


Markalı konut projelerinin yanı sıra İstanbul Maltepe’de konumlandırılan Cami / Cemevi / Mescit, Kongre Merkezi, Kültür Merkezi’nden oluşan İslam Kültür Merkezi projesinin de mimarı olan Yüksek Mimar Adnan Kazmaoğlu, Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Mimarlık Bölümü’nden 1975 yılında mezun oldu. 


1975-1980 yılları arasında Yıldız Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Şehircilik Kürsüsü’nde asistan olarak görev yaptı. Kürsünün döner sermaye grubunda kent planlama ve kentsel tasarım projelerinde yer aldı.


1982-1987 yılları arasında serbest mimar olarak otel, turizm kompleksi ve villa-konut yerleşimi projeleri yaptı.


1988’den 2000 yılına kadar Mutlu Çilingiroğlu’yla birlikte kurdukları MİAR Mimarlık Ltd. şirketinde konut yerleşmeleri, alışveriş merkezleri, ofis binaları, otel ve turizm tesisleri tasarladı.


İstanbul Teknik Üniversitesi, Bursa Uludağ Üniversitesi Mimarlık Fakültelerinde juri üyelikleri yaptı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde mimari proje dersleri verdi.


2000 yılından beri de kurduğu Adnan Kazmaoğlu Mimarlık Araştırma Merkezi’nde mimarlık ve kentsel tasarım çalışmalarını sürdürmektedir.pus