Afşin'de konut piyasası hareketlendi!

Afşin'de konut piyasası hareketlendi! Afşin'de konut piyasası hareketlendi!

Afşinli Yüksek Mimar Harun Karabulut, konut sektörünün 2019 yılının son çeyreğinde canlandığını söyledi. Karabulut, ''Konut sektöründe hareketliliğin 2020 yılında da artmasını bekliyoruz'' dedi.


Afşinli Yüksek Mimar Harun Karabulut, ''Afşin konut sektöründe 2019 yılının son çeyreğinde kredi faizlerinde ki düşüşle birlikte ciddi bir hareketlenme var. Bu hareketliliğin 2020 yılında da artmasını bekliyoruz'' dedi.

2019’un ilk 6 ayında imar yönetmeliklerindeki belirsizlik, kredi faizlerinin ve demir fiyatlarının artması nedeniyle alınan konut ruhsatı sayısı yok denecek kadar azdı diye konuşan Afşinli Yüksek Mimar Harun Karabulut, ''Ancak yılın son çeyreğinde imar yönetmeliğinin netleştirilmesi, kredi faizlerinin düşmesi ve demir fiyatlarının aşağı yönlü hareketiyle alınan konut ruhsatı sayısında ciddi bir artış oldu. Zaman zaman bir araya geldiğimiz yapı denetim firmaları da Kahramanmaraş merkez ilçeleri dahil olmak üzere Elbistan ve Göksun ilçelerinin içinde son dönemde en fazla ruhsat girişinin Afşin’de olduğunu belirtiyorlar. Yılbaşında değişecek olan yönetmeliklerden dolayı Afşin’deki diğer mimar meslektaşlarımızla yoğun mesai harcayarak müteahhitlerimizin ruhsatlarını yetiştirmeye çalışıyoruz. Bu vesileyle Ruhsat alma noktasında işlerimizi hızlandıran Afşin Belediyesi İmar Müdürlüğü’ne de teşekkür ediyorum'' açıklamasında bulundu.

Afşinli Yüksek Mimar Harun Karabulut, ''Afşin Belediyesi tarafından gerçekleştirilen revize imar planı sonrası ve buna bağlı kalınacak 18 uygulamaları sonrasında meydana gelecek. 5-6 kat izinli, ve yeşil alan ağırlıklı, otopark alanları belirlenmiş düzgün parsellerin meydana getirilmesiyle bu canlılığın 2020 yılında da devam etmesini bekliyoruz'' açıklamasında bulundu.

SANAYİ BÖLGELERİNDE EKSİKLİK VAR!
Afşin Belediyesi konut yapılacak parsellerde imar planları yapıp bu eksiklikleri giderdi gideriyor ancak fabrika ve sanayi tesisi alanlarında da alanlar oluşturmak gerek diye konuşan Afşinli Yüksek Mimar Harun Karabulut, ''Bu konu biraz da Ticaret Odasının alanına giriyor tabi. Özellikle atölye, imalathane, entegre tesis yapacak yatırımcılar için kurum görüşleri alınmış, yatırımcıyı bürokratik işlerle yormayacak, altyapısı kurulmuş, serbest sanayi bölgesi ya da biraz zor ama organize sanayi bölgesi oluşturulması halinde fabrika, imalathane, atölye, gıda tesisi gibi yatırımların da artacağını düşünüyorum. Bir yatırımcımız Kabaağaç’ta Bakliyat Eleme Tesisi yapacaktı bürokratik işler, imar planları 1,5 yıldan fazla sürdüğünden yatırımdan vazgeçtiler. AB hibeli Çaman işleme tesisi için yatırımcının 1 yıl sorunsuz arsa aradığına şahidim. Buna benzer örnekler çok fazla. Afşin’de iki fabrika dışında fabrika yok. Serbest ya da Organize sanayi alanları oluşturulması halinde, Göksun yolunun da bitmesiyle fabrika, ve imalathane sayısı mutlaka artacaktır'' diye konuştu.