Ağaoğlu: Ucuz arsa üretilsin, 500 YTL taksitle ev satarım

Ağaoğlu: Ucuz arsa üretilsin, 500 YTL taksitle ev satarım Ağaoğlu: Ucuz arsa üretilsin, 500 YTL taksitle ev satarım

Markalı konut üretiminin lideri Ali Ağaoğlu'ndan ayda 500 YTL taksitle ev satma planları


İnşaat sektörünün önde gelen şirketlerinden Ağaoğlu Grubu'nun Başkanı Ali Ağaoğlu'nun aklında bugünlerde önemli bir proje dolaşıyor. Aslında bunun ilk sinyalini de yaptığı son basın toplantısında vermişti. Satır arasında `Eğer arsa üretilirse C grubuna üretim yapmak istiyoruz' demişti. star da Ali Ağaoğlu'na 500 YTL taksitle, Ağaoğlu markasını taşıyan konutların nasıl üretileceğini sordu. Ortaya, devlet tarafından kaynak ayrılmasına gerek olmayan ve binlerce insanın iş bulabileceği ve 500 YTL taksitle ev satılabilecek bir model çıktı.

Bürokrasi karar almalı

İstanbul'daki konut stoğunun yüzde 70'inin kaçak ve oturulamaz durumda olduğunu söyleyen Ağaoğlu, `Bu hem yaşam standardı açısından öyle, hem de deprem nedeniyle... İstanbul'da böyle bir felaket olursa Türkiye büyük sıkıntıya girer. Bu nedenle bizim bu riski halletmemiz gerekiyor' dedi. İnşaat sektörü için en önemli yasalardan birisi olan Kentsel Dönüşüm Yasası'nın çıktığını ancak uygulamada bazı sorunların olduğunu söyleyen Ağaoğlu `Uygulamalar ve yönetmelikler yetersiz. Bence bürokratların ve belediyelerin elini taşın altına sokarak işgal altındaki arazilerin arsa olarak üretilmesi işine girilmesi gerekiyor' dedi. İstanbul'da devletin elinde çok büyük arazilerin olduğunu söyleyen Ağaoğlu `Ama hepsi işgal altında bulunuyor. Belediyeler imar planlarını yeniden yapmalı, oradaki vatandaşı mağdur etmeden çözüm yoluna gidilmeli. Aynı bölgede 100 tane gecekondu varsa, gecekonduların bulunduğu arazilerin üzerine 300-400 konut yapmak mümkün.

Devletin bu arazileri özel sektöre açması lazım. Özel sektöre binaları yaptırıp, hem gecekonduculara, hem devlete, hem de müteahhite yarayacak bir sistem oluşturulabilir. Bu da ister kat karşılığı isterse de kár ortaklığı yöntemi ile olabilir' dedi.

Ekonomi canlanır

Arsa üretiminin sağlanması durumunda şirket olarak gözlerinin C grubunda olduğunu söyleyen Ağaoğlu `Şu anda mevcut arsa fiyatları ile C grubuna dönük proje üretilmesi imkansız. Arsa fiyatları inşaat maliyetlerinin yüzde 40-50'sine kadar çıkıyor. Bu maliyetler düşerse bizim de gözümüz orada. Şu anda ağırlıklı olarak B gelir grubuna proje yapıyoruz' dedi. Türkiye'de C grubuna dönük olarak sadece  TOKİ  ve KİPTAŞ'ın üretim yaptığını söyleyen Ağaoğlu `C grubuna dönük üretim yapmak, sektörün büyüklüğünü de iki-üçe katlayacak. Çok daha büyük istihdam olanağı sağlayacak. Bu da ekonomiye çok ciddi şekilde ivme kazandırır' dedi.

Bürokrasi azalsın fiyatlar düşer

İnşaat sektöründeki bürokrasinin hiçbir sektörde bu kadar yoğun yaşanmadığını söyleyen Ali Ağaoğlu `Sektördeki bürokratik işlemleri azaltın, konut fiyatları yüzde 10'un üzerinde bir düşüş yaşar. TOKİ ve KİPTAŞ, bürokrasiyi yaşamadığı için maliyetlerini de düşük tutabiliyorlar. Çünkü onların arazi maliyeti sıfır. Ayrıca özel sektörün üzerinde ruhsat harcı, iskan harcı gibi gider kalemleri bulunuyor' dedi. C grubuna dönük proje üretmenin önündeki tek engelin bürokrasi olduğunu söyleyen Ağaoğlu `İnisiyatif kullanan bürokratların ve belediyelerin olması gerekiyor. TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar bu tarz işleri çok güzel şekilde yapıyor. 900 civarında şantiyesi var. 100-200 lira taksitle ev yapma başarısını gösteriyor. Ama bunu TOKİ'den beklemek insafsızlık olur. Bir süre sonra da özel sektör C grubuna dönük üretime girecek' dedi.

Ağaoğlu sigarayı azalttı

İnşaat sektörü gibi stresi bol bir alanda faaliyet gösteren Ağaoğlu, sonunda sigarayı azaltmaya karar verdi. Ali Ağaoğlu `Bazen günde 2 pakete kadar çıkıyordum. Şimdi 1-2 tane içiyorum' dedi. 

Star