Ağaoğlu’nun Boğaz'a yapacağı otel gündemde!

Ağaoğlu’nun Boğaz'a yapacağı otel gündemde! Ağaoğlu’nun Boğaz'a yapacağı otel gündemde!

Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu tarafından 2012'de satın alınan, Yeniköy’deki Sait Halim Paşa Yalısı’nın bitişiğindeki arazi ile ilgili olarak hazırlanan yeni imar planı, Tabiat Varlıklarını Koruma Komisyonu’nun gündeminde...

Ünlü müteahhit Ali Ağaoğlu’nun 2012 yılında satın aldığı, Yeniköy’deki Sait Halim Paşa Yalısı’nın bitişiğindeki arazi ile ilgili olarak hazırlanan yeni imar planı, Tabiat Varlıklarını Koruma Komisyonu’nun gündeminde. İmar plan değişikliği teklifi 2017 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi’nin gündemine gelmişti ve Meclis dosyayı yeniden değerlendirilmek üzere Boğaziçi İmar Müdürlüğü’ne iade etmişti

Habertürk'ten Mehmet Demirkaya'nın haberine göre Carlton Oteli’nin 1986'da yıkılmasından sonra işa damı Halis Toprak’a satılan, Toprak’tan da borçları nedeniyle daha sonra TMSF’ye geçen Yeniköy’deki Sait Halim Paşa Yalısı’nın bitişiğindeki arazi yeniden gündemde. Araziyi, TMSF’nin sattığı şirketten satın alan Ağaoğlu Şirketler Grubu, araziye otel yapmak için imar planı değişikliği teklifi hazırlamıştı.

İKİ KEZ GÖRÜŞÜLDÜ SONUÇ ÇIKMADI

Şirketin hazırladığı imar planı değişikliği teklifleri 2016 ve 2017'de İBB Meclis gündemine gelmiş ancak istenen imar planı değişikliği Meclis onayından geçmemişti. 22 Kasım 2017'de İBB Meclisi, istenen imar planı teklifini ikinci kez görüşmüş, yeniden değerlendirilmesi için dosyayı Boğaziçi İmar Müdürlüğü’ne göndermişti.

12.7 METRE YÜKSEKLİĞİNDE OTEL

Boğaziçi İmar Müdürlüğü de söz konusu dosyayı 28 Mayıs 2018^de değerlendirilmesi için İstanbul 3 Numaralı Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’na göndermişti. Komisyon dosyayı değerlendirmek için, 29 Nisan 2019 tarihli toplantı gündemine aldı. Ağaoğlu grubuna bağlı Ağatur Turizm Yatırımları A.Ş.’nin mülkiyetinde olan araziye, 12.7 metre yüksekliğinde otel inşaatı yapılmak isteniyor.

Ağaoğlu İnşaat bu yıl 4 yeni projeye başlayacak!

Ali Ağaoğlu’nun otel projesi İBB'den geçmedi!