05 / 07 / 2022

Ahmet Arslan'dan Hekimbaşı Yalısı kazası açıklaması!

Ahmet Arslan'dan Hekimbaşı Yalısı kazası açıklaması!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan geçtiğimiz hafta Boğaz'da yaşanan gemi kazasıyla ilgili açıklama yaptı...Rusya'dan Suudi Arabistan’a giden Vitaspirit isimli gemi, Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı’na çarpmıştı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Boğaz'da yaşanan gemi kazası hakkında Hürriyet'ten Deniz Zeytek'e açıklama yaptı. Kazada can kaybının olmadığını ifade eden Bakan Arslan, deniz kirliliğinin yaşanmadığını belirtti. Arslan,  ikinci bir kaza ihtimalinin nasıl engellendiğini şu ifadelerle anlattı;

"Bu esnada Panama bayraklı 244 metre boyunda 80 bin ton petrol yüklü ‘Sienna’ isimli tanker, yine kılavuz kaptanlı olarak kuzey-güney yönünde Büyükdere önlerinde ilerlemekteydi. Yaşanan hadise nedeniyle bu tankerin kılavuz kaptanı ile iletişim kurulmuş, öncelikle hız azaltılmış ve akabinde Paşabahçe Koyu’na demirletilmiştir. Tankere acil müdahale römorkörü gönderilerek kuzeye yani Karadeniz’e geriye dönüşü sağlanmıştır. Bu tehlikenin önlenmesinde her iki geminin kılavuz kaptanlı oluşu ve gemi trafik hizmetleri ile iyi bir koordinasyon sağlamış olmaları muhtemel bir felaketin önüne geçilmesini sağlamıştır."

Kazaları sıfırlamak mümkün değil

Boğaz'da deniz kazası olma riskini sıfırlamanın mümkün olmadığını ifade eden Bakan Arslan, "Bu nedenle amacımız kaza öncesi ve sonrasındaki tüm risklere karşı önlemleri almaktır. Şu anda İstanbul Boğazı’ndan yılda yaklaşık 147 milyon ton tehlikeli madde geçişi İstanbulumuzu ciddi manada tehdit ediyor. Kanal İstanbul, kenti böyle büyük tehlikeden kurtaracak, denizlerimizi koruyacak, kültür varlıklarımızı muhafaza edecek bir projedir." ifadelerini kullandı.