04 / 07 / 2022

Ahmet Arslan'dan Atatürk Havalimanı açıklaması!

Ahmet Arslan'dan Atatürk Havalimanı açıklaması!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Atatürk Havalimanı'yla ilgili açıklamalar yaptı.Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmeler yaptı ve soruları yanıtladı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Arslan, Atatürk Havalimanı alanının "Millet Bahçesi"ne dönüştürülmesi projesiyle ilgili olarak, Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarının, ortak hava trafiği nedeniyle birlikte çalışmalarının mümkün olmadığını belirtti..

Atatürk Havalimanı'nın yerel havacılığa hizmet etmesini düşünmelerine karşın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu konuda söylemleri olduğunu belirten Arslan, "Tayyip yine oraya bina yapacak, yine AVM yapacacak, birilerine peşkeş çekecek, birilerini zengin edecek, diyorlar. Evet, Tayyip birilerini zengin ediyor, ülke vatandaşını zengin ediyor. Bu çok net. Ya yaptıklarıyla zengin ediyor ya da Atatürk Havalimanı ile ilgili verdiği kararlarla hem çevrecilik hem nefes alma boyutuyla zengin ediyor. 'Burayı İstanbul'a nefes aldıracak bir hale getireceğim.' demişti. Gerçekten bir Millet Bahçesi olacak. Muhteşem bir alan, muhteşem bir peyzajla hizmet verecek." dedi.

Ahmet Arslan, taşınmanın etap etap gerçekleşeceğini, 29 Ekim'de İstanbul Yeni Havalimanı'nın açılmasının ardından iki gün içinde Atatürk Havalimanı'ndaki bütün yolcu taşımalarının buraya yönlendirileceğini belirtti.

Hava trafiği ve seyrüseferle ilgili işlemlerin biraz daha zaman alacağını söyleyen Arslan, "Sayın Cumhurbaşkanımız da ifade ettiler, yaklaşık 2 yıl içinde hem seyrüsefer hizmetlerinin tamamen bu tarafa (yeni havalimanı) verilmesini hem de oranın (Atatürk Havalimanı) park haline getirilmesini planlıyoruz. Eminim vatandaş lehine en iyisi hangisiyse ona karar verip, oranın İstanbul'a nefes aldıran bir yer olmasını sağlayacağız." diye konuştu.

- "Muhalefetin tek alternatifi Erdoğan karşıtlığı"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın projelerine karşı muhalefetin daha iyi bir proje ortaya koyamadığını belirten Arslan, "Bir cümle kullanıyorlar, 'Şunu yapacağım.' diyor ancak ikinci cümle kesinlikle yok. Belli ki altı boş, yalan veya boş vaat üzerine kurgulanmış. Muhalefet projelerle ilgili çok şey konuşuyor ancak pozitif değil. Tek alternatifleri kalıyor, Recep Tayyip Erdoğan karşıtlığı." diye konuştu.

Muhalefetin, hükümetin büyük projelerine karşı çıkmayı sürdürdüğünü söyleyen Arslan, vatandaşların projeleri kullanarak ve faydasını görerek konuyu değerlendirdiğini belirtti.

- "YİD durdurulursa IMF kapısında dileniriz"

Muhalefetin, yap-işlet-devret (YİD) modelinin kaldırılmasına ilişkin söylemleriyle ilgili de konuşan Arslan, bu modelle yapılan projelerde maliyetin vatandaşların tamamınca değil, sadece hizmeti kullananlarca karşılandığını söyledi. Böylece vatandaşların ödediği vergilerle İstanbul dahil Anadolu'nun her yerine başka hizmetler götürdüklerini dile getiren Arslan, "Allah korusun, bunlar başa gelse, o projeleri, YİD modelini durdursalar yine IMF kapılarında dilenmeye gideriz." dedi.

Muhalefetin, projelerin ülkeye katkısını düşünemediğine işaret eden Arslan, yatırım için yatırımcılara uygun ortam oluşturulması gerektiğini de belirtti.

Bakan Arslan, YİD modeli durdurulur, özel sektörün önü kesilir, büyük projeler engellenirse Türkiye'nin geriye gideceğine dikkati çekerek, şu şekilde konuştu:

"Büyük projeler sadece insanımızın bir yerden bir yere konforlu ve kolay erişimi anlamına gelmiyor, yük hareketinin de kolay ve konforlu olması, dolayısıyla ticaretin de büyümesi anlamına geliyor. Siz uluslararası taşıma koridorlarını Türkiye üzerinden götürecek şekilde yollarınızı güçlendirir, pekiştirirseniz o zaman oradan gelir elde edersiniz. Bu büyük projeleri durdurursanız, vatandaşımız konforlu gitmez, yükünü taşımazsa ticaretiniz, endüstriniz, sanayiniz nasıl büyüyecek? Uluslararası taşımadan nasıl gelir elde edeceksiniz, edemeyeceksiniz."