Ahmet Ercan: Bingöl'de 7 veya 7,1 büyüklüğünde deprem olabilir!

Ahmet Ercan: Bingöl'de 7 veya 7,1 büyüklüğünde deprem olabilir!

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Bingöl'ün Karlıova ilçesinde meydana gelen depremle ilgili konuştu. Ercan, "Şu anki durum Karlıova'nın daha büyük bir deprem üretmek için hazırlanmaya başladığını gösteriyor. Gelecekte 7 veya 7,1 depreme hazırlıklı olmalıyız” dedi...


Deprem bilimci Yüksek Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Bingöl'ün Karlıova ilçesinde saat 17:24'te yaşanan 5,7 büyüklüğündeki deprem ile ilgili açıklama yaptı.

Sözcü'ye konuşan Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, "Karlıova’daki deprem seyri Türkiye’nin deprem seyrinden değişiktir. Şu anki durum Karlıova’nın daha büyük bir deprem üretmek için hazırlanmaya başladığını gösteriyor. Bu şu gün olabilir demek" dedi. 

Ercan, “Karlıova'daki deprem seyri Türkiye'nin deprem seyrinden değişiktir. Şu anki durum Karlıova'nın daha büyük bir deprem üretmek için hazırlanmaya başladığını gösteriyor. Bu şu gün olabilir demek yanlış ama gelecekte 7 veya 7,1 depreme hazırlıklı olmalıyız” diye konuştu.

BİNGÖL UYARISI YAPMIŞTI

Prof. Dr. Ercan, şunları kaydetti:

- Karlıova'nın en önemli konumu Kuzey Anadolu Kırığı ile Doğu Anadolu Kırığı'nın tam kavşak noktası olmasıdır.

- Elazığ, Malatya depremi olduktan sonra gündeme bundan sonra deprem nerede olur sorusu gelmişti.

- Kahramanmaraş ve Adıyaman dolaylarında olur diyenler vardı. Ben deprem gerginliğinin Palu ile Bingöl'e kayabileceğini söylemiştim. Kaldı ki Bingöl'de oluştu. Türkiye'de hiçbir yerde deprem olmasa, Bingöl Karlıova'da olur.

- Buraya geçmişte baktığınız zaman zaten büyük depremler üretmişti.

- 1875 yılında Karlıova'da 6,1 büyüklüğünde deprem olmuştu. 1944 ve 47'de 7'şer iki depremin ardından 1949 yılında yeni bir 7 büyüklüğünde daha deprem oldu.

- 1965'e kadar suskun olan bu bölge, 2005 yılında 5,7 – 5,9 ve 5,5 depremler üretti.  Sonra bölgede deprem yaklaşık olarak 15 yıl suskunluğa geçti. Bugün 5,8 üretti.

- Bunun arkasından 5,5 gelebilir. Karlıova'nın deprem kimliğine baktığımızda bunun olasılığı var.

“DEPREMLERİN BÖLGE İÇİN YIKICI OLMAMASININ ANA NEDENİ…”

Böylesine büyük bir deprem karşısında ölümlü bir yıkımın olmamasının nedeniyle ilgili de konuşan Ercan, şunları söyledi:

- Bu depremlerin bölge için yıkıcı olmamasının ana nedeni evlerin niteliğinin üstün olmasından kaynaklanmıyor. Ana neden bölgenin tamamen kayalık olması.

- 2005 ve bu deprem bize neyi gösteriyor? Karlıova'nın daha büyük bir deprem üretmek için hazırlanmaya başladığını gösteriyor.

- Bu depremin büyüklüğü yaklaşık 7 olur. Bu deprem gelecektekinin bir uyarıcısı. Bu gerginlik boşalmış durumda değil.

- Bu şekildeki depremler bölgenin birikim yaptığını gösterir. Dolayısıyla burası hazırlanıyor. 7 – 7,1 depreme hazırlanıyor. Bu hemen gelir diyemeyiz. İlerde bu üretilecektir.

“KENTSEL DÖNÜŞÜME HIZ VERİLMELİ”

Ercan, yetkililere uyarılarda bulundu:

- Vali olsam Karlıova'nın ve çevresindeki ilçelerin kentsel dönüşümünü hızlandırırım. Bunun artçıları yaklaşık 15 gün sürecektir.

- 5,6 – 5,8 depremler bu bölgede tekrar görülürse benim için şaşırtıcı olmaz.

- Karlıova'nın deprem kimliği Türkiye'ninkilerden çok farklı. Geçmişte de böyle davrandı.

Bingöl Yedisu'da kerpiç yapılar yıkıldı!

İstanbul'un deprem riski arttı! Marmara depreme hazır mı?

Bingöl'deki hasar tespit çalışmaları 3 güne kadar tamamlanacak!