Ahmet Ercan: İzmir'de 5.7 ile 6 arasında beklenen artçı deprem henüz olmadı!

Ahmet Ercan: İzmir'de 5.7 ile 6 arasında beklenen artçı deprem henüz olmadı!

Deprem Uzmanı Jeofizik Y. Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, dün gece İzmir'de yaşanan depremin 30 Ekim’de Sisam’ın 12 kilometre kuzeyinde meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremin artçısı olduğunu söyledi.Dün gece Kuşadası Körfezinde Yunanistan'ın Sisam adası açıklarında büyüklükleri 3 ile 4.7 arasında değişen 6 deprem meydana geldi. Saat 02.37'de 15 kilometre derinliğinde meydana gelen 4.7'lik deprem  İzmir  ve Kuşadası'nda da hissedildi.

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Kuşadası Körfezi Sisam Adası açıklarında gece sabaha karşı yaşanan, İzmir ve Kuşadası’nda hissedilen 4.7 büyüklüğündeki depremin geçen 30 Ekim’de Sisam’ın 12 kilometre kuzeyinde meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremin artçısı olduğunu açıkladı. Sözcü'den Latif Sansür'ün haberine göre; Ercan, artçı depremlerin bölgede biriken gerginlik boşalıncaya dek devam edeceğini dile getirdi ve henüz 6.0 ve 5.7 arasındaki artçı depremlerin olmadığını kaydetti.

Deprem Uzmanı Jeofizik Y. Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, depremin geçen 30 Ekim’de Sisam’ın 12 kilometre kuzeyinde meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremin artçısı olduğunu söyledi.

 Ahmet Ercan: İzmir de 5.7 ile 6 arasında beklenen artçı deprem henüz olmadı!

6 BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ ARTÇIYA DİKKAT ÇEKTİ

Bölgede 5.7 ile 6 arasında beklenen artçı depremin henüz yaşanmadığını vurgulayan Ercan, “Bugün, 21 Ocak 2021, saat 02.37’de odak konumunda M4,7 büyüklüğünde bir artçı deprem olmuştur. Artçı depremler bu bölgede biriken gerginlik boşalıncaya dek sürecektir. Henüz beklenmekte olan M6,0 ile M5,7 arasındaki artçı depremler olmamıştır. Bu depremler olduğunda ağır yaralı yapılar çok etkilenecektir” açıklamasında bulunarak, 30 Ekim depreminden etkilenen hasarlı binalara dikkat çekti.