31 / 01 / 2023

Ahmet Ercan'dan Yunanistan depremi açıklaması: İstanbul'u ve İzmir'i etkiler mi?

Ahmet Ercan'dan Yunanistan depremi açıklaması: İstanbul'u ve İzmir'i etkiler mi?

AFAD ve Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi verilerine göre; Yunanistan'ın Larissa kentinde 6.2 büyüklüğünde yaşanan depreme ilişkin SÖZCÜ’ye açıklamalarda bulunan Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, “Bu deprem İzmir ya da İstanbul’da tetikleme yapmaz” dedi.AFAD ve Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi verilerine göre; Yunanistan'ın Larissa kentinde 6.2 büyüklüğünde yaşanan depreme ilişkin SÖZCÜ’ye açıklamalarda bulunan Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, “Bu deprem  İzmir  ya da İstanbul’da tetikleme yapmaz” dedi.

Sözcü'den Mustafa Sarıipek'in haberine göre; Yunanistan’ın Atina'ya 400 kilometre uzakta, Larissa'ya 15 kilometre, Selanik'e 150 kilometre uzakta Larissa kentinde 6.2 büyüklüğünde yaşanan depreme ilişkin Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, değerlendirmelerde bulundu. Ahmet Ercan, “Yunanistan'da depremlerin yıkıcılık eşik değeri M6,4 olduğundan, eski taş yapılar dışında dokunca yaratması beklenmez. Bu deprem İzmir ya da İstanbul'da tetikleme yapmaz” diye konuştu.

Ahmet Ercan dan Yunanistan depremi açıklaması: İstanbul u ve İzmir i etkiler mi?

ARTÇILAR 3 AY BOYUNCA  SÜRER

Saat 13.16'da 10 kilometre derinde olan orta büyüklükteki depremin 14 saniye sürdüğünü vurgulayan Ercan, şöyle konuştu:

- Larissa, düz ovada, portakal bahçelerinin içinde yerleşmiş çoğu 3 katı geçmeyen yapılarla bezeli bir kenttir. Yunanistan'da depremlerin yıkıcılık eşik değeri M6,4 olduğundan, eski taş yapılar dışında dokunca yaratması beklenmez.

- Deprem, Kuzey Marmara'yı da güdüleyen Kuzey Anadolu kırığının Yunan karasında olmuştur. Bunun arkasından büyüklüğü 5,2'ye varan artçı depremler en az 3 ay boyunca olacaktır.

- Yunanistan'da değiştirilen deprem yönetmeliği doğrultusunda 1980'den beri köylerde bile sağlam yapılar yapılmaktaydı. Bu depremin İstanbul, İzmir ya da İstanbul'da bir depremi tetiklemesi söz konusu değildir.

Yunanistan depremi İzmir depremini tetikleyebilir!
Geri Dön