Ahmet Hamdi Tanpınar’ın evine 'bu binada yaşadı' tabelası asıldı!

 Ahmet Hamdi Tanpınar’ın evine 'bu binada yaşadı' tabelası asıldı! Ahmet Hamdi Tanpınar’ın evine 'bu binada yaşadı' tabelası asıldı!

Yazar Ahmet Hamdi Tanpınar’ın İstanbul Gümüşsuyu’nda yer alan evine ‘Ahmet Hamdi Tanpınar bu binada yaşadı’ tabelası asıldı.Beyoğlu Belediyesi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ile beraber gerçekleştirilen "İstanbul'un Edebiyat Coğrafyası Projesi" adı altında Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Beyoğlu Gümüşsuyu’nda yer alan evine bilgilendirme tabelası asıldı.

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre; Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Huzur, Beş Şehir gibi klasikleşen kitapların yazarı Ahmet Tanpınar vefatının 58’nci yıl dönümünde sevenleriyle beraber anıldı. Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Handan İnci Elçi’nin ve birçok vatandaş tabela asım törenine katılımda bulundu. Başkan Haydar Ali Yıldız, mahallede yer alan esnafla yakından ilgilenerek tek tek dükkanlara girip onlarla muhabbet etti. Bu projenin devamının yapılacağını söyleyen Haydar Ali Yıldız, Beyoğlu’nun kültür haritasını Türk edebiyat tarihinde önemli isimleri, eserleri anmak için çalışmalarına devam edeceklerini dile getirdi.

Ahmet Hamdi Tanpınar’ı rahmetle anıyoruz

Beyoğlu’nun edebiyat coğrafyasının haritasını oluşturmak açısından projenin önemli olduğunu anlatan Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, “İstanbul’un Beyoğlu’nun önde gelen ve edebiyatta ekol olan Ahmet Hamdi Tanpınar değerlerinden biridir. Buna biz Beyoğlu’nun edebiyat coğrafyası adını koyarak bu projeye böyle başladık. Beyoğlu’nun tüm kültür haritasını bu şekilde şahsiyetlerini, eserlerini anmak üzere bu tür yaşadıkları binalarının önüne tabela asmak suretiyle çalışmalarımıza devam ettireceğiz. Ahmet Hamdi Tanpınar’ı rahmetle anıyoruz” açıklamalarında bulundu.