Ahmet Vefik Alp Britanya Mimarlar Kraliyet Enstitüsü'nde!

Ahmet Vefik Alp Britanya Mimarlar Kraliyet Enstitüsü'nde!

Mimar ve Kentbilimci Prof. Dr. Ahmet  Vefik  Alp  RIBA Royal Institute of British Architects (Britanya Mimarlar Kraliyet Enstitüsü) Üyeliğine seçildiMimar ve Kentbilimci Prof. Dr. Ahmet  Vefik  Alp  RIBA Royal Institute of British Architects (Britanya Mimarlar Kraliyet Enstitüsü) Üyeliğine seçildi.  Enstitü Genel Direktörü Mr. Harry Rich ve üye işleri bölüm başkanı Ms. Janine Chasmer Alpi mektupla bilgilendirdiler ve kutladılar. 175 yaşında olan Enstitünün, ağırlığı Büyük Britanyalı yetkin mimarlar olmak üzere, 42.000 üyesi bulunuyor. RIBA üyeliği mimarlıkta mesleki mükemmeliyet ve altın standart olarak kabul görüyor.

1971 yılında Istanbul Teknik Universitesinden Mimar, 1973 yılında da Yüksek Mühendis Mimar olarak mezun olan Alp aynı yıl Anıtkabirin mimarı Rektör Ord. Prof. Emin Onatın Kürsüsüne atanmış ve 1977 yılında da ileri etüdler ve Doktora çalışması için ABD ye gönderilmişti. Alp Mimari ve Kentsel Psikoloji alanındaki Doktora çalışma ve tezini 16 ayda tamamlayarak 1979 senesinde ITU deki görevine dönmüştü.

Isviçre ve Japonya dada mesleki çalışmalarda bulunan Alp Suudi Arabistan Kral Fahd Universitesi Çevre Tasarımı Fakültesinde 8 yıl hocalık yapmış, Başkent Riyad da Büyükelçiliğimizi tasarlamış ve Basra Körfezi kıyılarında Türk-Osmanlı mimari mirasını belgelemişti.

Profesör Alp 1986 yılında da AIA Amerikan Mimarlar Enstitüsü (American Institute of Architects) ve 1995 yılında da New York Bilimler Akademisi üyeliğine seçilmişti.

Alp 2000 yılında da UNESCO ve Dünya Mimarlar Birliği UIA (Union Internationale des Architectes) gözetiminde 22 ülke delegesinin oyları ile IAA Uluslararası Mimarlık Akademisi (International Academy of Architecture) tarafından Büyük Usta mertebesine yükseltilmiş ve madalya ile onurlandırılmıştı. Alp 2001 yılında da IAAEC Doğu Ülkeleri Uluslararası Mimarlık Akademisi üyeliğine getirilmişti.

TMMOB Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odasının üyesi olan Dr. Alp halen kurucusu olduğu Alp Mimarlar Ltd Şirketinde mimarlık ve şehircilik projeleri üretmekte ve TC Yeditepe Universitesi Mimarlık Bölümünde son sınıflar ile Mimari Proje Atölyesi yürütmektedir.

Bu faaliyetlerine ilaveten Dr. Alp Ülkemizin Mimarlık, Kentleşme, Çevre, Ulaşım, Ekoloji, Deprem ve benzeri sorunlu gibi alanlarında sürekli proje üretmekte ve kamuoyu ile paylaşmaktadır. Alp 1994 yılından itibaren arka arkaya 4 kez Istanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olmuş ancak ipi göğüsleyememişti.