Ahşap yapılar, olası depreme karşı can ve mal kaybını en aza indirgeyecek!

Ahşap yapılar, olası depreme karşı can ve mal kaybını en aza indirgeyecek!Bursa Teknik Üniversitesi'nde (BTÜ), ahşap konut sistemleri ve hesaplama yöntemlerini içeren bir seminer düzenlendi. AHŞAPDER Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Kalafat, “Ahşap yapılar, olası depreme karşı can ve mal kaybını en aza indirgeyecek” dedi…


Türkiye’de son dönemlerde meydana gelen depremler beraberinde birçok konuyu da gündeme getirdi. Bursa Teknik Üniversitesi'nde, ülkemizin alışılagelmiş konut yapı tekniklerine göre farklı bir yaklaşım olan ahşap konut sistemleri konu edildiği seminer düzenlendi.

Bursa’da Bugünde yer alan habere göre; Ahşap Sanayici ve Profesyonelleri Derneği (AHŞAPDER) ve BTÜ Orman Fakültesi Orman Endüstri Mühendisliği Bölümü ortaklığı ile düzenlenen seminerde, AHŞAPDER Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Kalafat, BTÜ Orman Fakültesi, Orman Endüstri Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Mesut Uysal ile birlikte İnşaat Yüksek Mühendisi Fatih Söylemez yer aldı.

Ahşap konut içerisinde yaşama kültürünün tekrar gelişmesine ve canlanmasına katkı verecek olanlar bizleriz

Ahşap yapı sektörüne ilgili olan orman endüstri mühendisi, ağaç işleri endüstri mühendisi, inşaat mühendisi, mimar ve iç mimar meslek gruplarının bir arada toplandığı seminerde, Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Yılmaz konuşması yaptı. Prof. Dr. Mustafa Yılmaz, BTÜ Orman Fakültesi olarak eğitim ve araştırmanın yanında bilginin faydaya dönüşmesi ve uygulamayı da çok önemsediklerini ifade etti.

Üniversite ve sanayi iş birliği çerçevesinde uygulanan Sektörel Eğitim Programı (SEP) sayesinde öğrencilerin staj hariç, yedinci yarıyılda 16 hafta sektörün içerisinde yer aldıklarını, çalıştıklarını ve böylece sektörün istediği niteliklerle donandıklarını bildirdi. SEP eğitiminin, mezuniyet sonrasında öğrencilere avantaj sağlayacağına inandığının altını çizdi. Dekan Prof. Dr. Yılmaz "BTÜ, uyguladığı SEP ile ülkemizdeki pek çok üniversiteye de öncü olduğunu kaydetti. Prof. Dr. Mustafa Yılmaz, "Ahşap konusu fakültemizdeki her üç bölümün de konusudur. Ormanların işletilmesi ve ağacın yetiştirilmesi ile orman mühendisleri, ahşabın işlenmesi ile orman endüstri mühendisleri ve ahşabın kent mobilyalarında ve tasarımında kullanımı ile peyzaj mimarları yakından ilgilidir. Ülkemizin geçmişinde var olan ahşap konut içerisinde yaşama kültürünün tekrar gelişmesine katkı verecek olanlar da hep beraber yine bizleriz. Bu kapsamda, AHŞAPDER ile işbirliğimizi daha da geliştirmek istiyoruz. Bu toplantının verimli sonuçlar vermesini diliyorum" diye konuştu.

 Ahşap yapılar, olası depreme karşı can ve mal kaybını en aza indirgeyecek!

Ahşap yapılar, olası depreme karşı can ve mal kaybını en aza indirgeyecek

AHŞAPDER Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Kalafat da seminerde yaptığı sunumda, ahşap konut sisteminden uzaklaşıp, betonarme yapıların artması ülkemizde gerçekleşen depremlerde ölüm oranlarının yükseldiğini dile getirerek, "Tek ve iki katlı ahşap konutların içerisinde yaşamamızı sağlayacak bir planlama uygulanmaya başlanmalıdır" dedi.

Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğunu ifade eden Kalafat, belirsiz bir zaman içerisinde olması beklenen depremlerin yıkıcı etkisine karşılık, Türkiye'deki konut stoğunun büyük bir kısmının çeşitli nedenlerle dayanımının az olduğunu da açıklamalarına ekledi. Başkan Kalafat, konuşmasına şöyle devam etti:

"Dünyada bizim gibi deprem riski ile yaşayan ülkeler, atalarımızın da geçmiş dönemlerde kullandığı ahşap karkas sistemiyle bu işi kolayca çözmüşler. Hatta Japonlar kendi yapı sistemlerindeki eksikleri, Osmanlı karkas sistemini araştırarak edindikleri bilgi ile revize etmişlerdir. Biz AHŞAPDER olarak, ülkemizin yaşanacak olası bir deprem sonrasında enkaz altında kalacak, ekonomisini çökertecek kadar ağır bir tabloyla bir daha karşı karşıya kalmasını istemiyoruz. Olası bir depreme karşı can ve mal kaybını en aza indirgeyecek bir yapı sistemi olan ahşap yapı ile insanlarımızın yeniden tanışmaları istiyoruz".

Ahşap yapılar, olası depreme karşı can ve mal kaybını en aza indirgeyecek!

Sanılanın aksine ahşap malzeme yangına karşı dayanıklıdır

Seminerin ikinci konuşmacısı olan BTÜ Orman Fakültesi Orman Endüstri Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Mesut Uysal, konuşmasında yaşanılan çevre sorunları ve diğer nedenler ile dünyada yapı üretimi konusunda yeni arayışların ve yönelimlerin olduğunu belirterek, "Biz de Türkiye olarak, çevre kirliğini en aza indirgeyecek ve insan sağlığına en uygun yapı malzemesi olan ahşabın, yeniden konut sistemlerinde kullanarak yapılarımızı imal etmeliyiz" diye konuştu.

Yenilenebilir, sürdürülebilir ve doğal bir malzeme olarak ahşabın yapı sektörü için muazzam bir malzeme olduğunu dile getiren Dr. Öğr. Üyesi Uysal "Ahşap iyi bir yalıtım malzemesi olmakla beraber, sanılanın aksine ahşap malzeme yangına karşı da dayanıklıdır. Bu konuda taşıyıcı ahşap malzeme elemanın yangın esnasında enine kesit alanını koruyabildiği sürece çelik konstrüksiyon malzemesinden bile daha fazla dayanıma sahip olduğu gözlemlenmiştir." dedi.

 Ahşap yapılar, olası depreme karşı can ve mal kaybını en aza indirgeyecek!

Ahşap yapı elemanları ile inşa edilen binalar, betonarme yapılara göre daha hafif

AHŞAPDER ve BTÜ ortaklığı ile gerçekleşen seminerin son konuşmacısı olan İnşaat Yüksek Mühendisi Fatih Söylemez, sunumunda ahşap malzemelerin yapı elemanı olarak kullanımındaki hesaplama yöntemleri konusunda bilgilendirme yaptı.

Fatih Söylemez, çok katlı binaların ahşap yapı elemanları ile inşa edilmesinin, betonarme yapılara göre daha hafif olacağına dikkat çektiği konuşmasında, ahşap malzemelerin özelliklerinin yapıda kullanılacak olduğu noktaya göre belirlenmesinin ve yapının doğru mühendislik hesapları ile imal edilmesinin önemli olduğunu ifade etti.

Ahşap bina inşaat maliyeti 2020!