Akbabalar yararlı da olabilir, süper fona gerek yok

Akbabalar yararlı da olabilir, süper fona gerek yok

Citibank, Bank of America ve JP Morgan gibi finans devlerinin, ABD'de patlayan mortgage krizinin yol açacağı olası çalkantıları karşı oluşturmayı planladığı 75-100 milyar dolarlık süperfona ABD eski Merkez Bankası Başkanı Alan Greenspan karşı çıktı.


YARARDAN ÇOK ZARAR ENDİŞESİ: Kriz fonu nedeniyle gerçek takas rakamlarının açıklanmayabileceğine dikkat çeken Greenspan, "Fonun yarardan çok zarar getireceği konusunda ciddi şüphelerim var. Bu gibi müdahalelerle ilgili deneyimlerim oldukça karışık" dedi. Yatırımcıların tercihinin, güçlü bir pazar oluşturulmasından yana olduğuna dikkat çeken Greenspan "Baskı altındaki fiyatlar çok düşük ve ortada gerçekten sıkı pazarlıklar dönüyor. Sisteme müdahale edersen akbabalar uzak kalır. Ancak, akbabalar bazen oldukça yararlı da olabilir" dedi.

PAZAR ÇOK GENİŞ: Super fon uygulamasının, tam anlamıyla karşıtı olmadığına ve varlıkların çok düşüK bedellerle satışına taraf olmadığına dikkat çeken Greenspan, 1998 yılında Asya-Rusya krizi sırasında ABD Merkez Bankası'nın desteğiyle kurtarılan uzun vadeli sermaye yönetiminin, o dönemde işe yaradığını da belirtti. Greenspan, "O dönemde uygulama fiyat dengelenmesinin sağlanmasına yardımcı olmuştu. Ancak, bugünkü koşullar altında çok daha geniş bir pazardan söz ediyoruz" dedi.

YORUMSUZ FED: New York Merkez Bankası Başkan Yardımcısı William Dudley, merkez bankasının SIV kurtarma planını destekleyip desteklemediği hakkında herhangi bir yorum yapmadı. Dudley, "Ben Merkez Bankası'nın henüz bu konunun iyi mi yoksa kötü mü olacağı konusunda herhangi bir karara vardığını düşünmüyorum" dedi.