29 / 03 / 2023

Süper bir Ankara analizi!!!

Süper bir Ankara analizi!!!

Türkiye son 5 yılda dev bir şantiyeye döndü. Ankara hangi yöne gelişiyor? Konutta, merkezi lokasyonlarda ve alışveriş merkezlerinde neler oluyor? Ankara'da yaşayanlar ve Ankara'ya yatırım yapmak isteyenler kaçırmamanız gereken süper bir haber!!! DetaylarMimarlar Odası  Ankara  Şubesi Genel Sekreteri Yeşim Uysal, Ankara'nın hemen hemen her yönde hızlı bir gelişim içinde olduğunu belirterek, "Kent merkezinde artık neredeyse konut bazında üretim yapılmıyor. Merkezde konutlar yerini iş yerlerine bırakıyor" dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Genel Sekreteri Yeşim Uysal, içinde bulunulan büyüme ve genişleme çizgisiyle Ankara'nın köylerinin dahi kentleşme yolunda adım attığını söyledi.

"Ankara'nın hemen hemen her yönde hızlı bir gelişim içinde olduğunu" vurgulayan Uysal, "Kentin yoğunlukla batıya doğru büyüdüğü söylenebilir. Ancak, kuzeydeki yani protokol yolu etrafında yürütülen çalışmaları unutmamak gerekiyor. Burada binalar baştan yapılıyor. Bu çerçevede, Pursaklar'da hem arsa hem de bina fiyatlarında artış olduğu gözden kaçırılmamalı" diye konuştu.

Kentin büyüme ve gelişmesinin belirli ve düzenli programlar altında olması gerektiğini belirten Uysal, şunları kaydetti: "Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında, başkentin kuzeyinde yeni kent projeleri oluşuyor. Şimdiki gidişatta gözlendiği gibi, boş görülen her alanın sürekli olarak mega kentler, plazalarla doldurulmaya çalışılması, sadece konut ve alış veriş merkezleri anlamında yapılaşma olması yanlıştır. Bu bölgeler aralarında, tiyatro, kütüphane, opera gibi

sanatsal, kültürel faaliyet alanları ile de donatılmalıdır."

-"YAŞAM TARZI DEĞİŞİYOR"-

Ankara'nın da diğer dünya kentlerinde görülen trende doğru hızla yol almaya başladığını anlatan Uysal, "Yani, kent merkezinde artık neredeyse konut bazında üretim yapılmıyor. Merkezde, konutlar yerini iş yerlerine bırakıyor" dedi.

İnsanların kent merkezlerini artık çalışma amaçlı günü birlik kullanmaya başladığına dikkati çeken Uysal, "Bu gelişmelerin paralelinde yaşam tarzı da değişiyor. İnsanlar artık apartmanlardan çok kent dışında güvenliği, alışveriş merkezi, peyzajı olan sitelerde oturmayı tercih ediyor" diye konuştu.

Kentin dışında oturan insanların rahatlığı nedeniyle kilometrelerce yol gidip gelmeyi bile göze aldığını anlatan Uysal, bu gelişme trendinin artarak süreceğini söyledi.

Uysal, Gölbaşı'nın da konut üretimi anlamında yeni bir tarza doğru yöneldiğini anlatarak, "Bu ilçenin de çehresi değişmeye başladı. Burada artık bahçeli iki katlı konutlar üretiliyor. Buralar da çok tercih edilen yerleşim alanları haline geldi" diye konuştu.

Yaşam tarzının kullanılan enerji kaynakları açısından da değiştiğine dikkati çeken Uysal, sobalı konut üretiminin neredeyse hiç yapılmadığını ifade etti.

Doğal gazın konutlara hakim olduğunu vurgulayan Uysal, "Az sayıda merkezi sistem kullanan binalar üretiliyor" dedi.

Yapılaşmanın, Ankara'nın "başkent" kimliğine ters düşmemesi gerektiğini ifade eden Uysal, gelecek kuşaklar da göz önüne alındığında, dev binaların ve büyümenin, kentin nefes almasına imkan tanıyacak tarzda, planlı program içinde olması gerektiğini sözlerine ekledi.

-MÜCAVİR ALAN MİKTARI 4 KAT ARTTI-

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Seyfi Saltoğlu, başkentin 2004 yılına kadar 202 bin hektar olan mücavir alanının, 2007'de 850 bin hektara yükseldiğini söyledi.

Bölgelerin imara açılarak, konut alanına dönüşümünde verilecek kararların çok önemli olduğunu belirten Saltoğlu, bu çerçevede, bölgenin SİT ve koruma alanı sahasında yer alıp almamasına da dikkat edildiğini bildirdi.

Başkentin nüfusunun 4 milyonu geçtiğini ifade eden Saltoğlu, Ankara'nın 2025 yılındaki master planında nüfusun 7,5 milyonu geçmesinin beklendiği söyledi.

Nüfus artışı ve göç almanın yeni yapılaşmaları beraberinde getirdiğine dikkat çeken Saltoğlu, bu durumun vatandaşları kent dışına doğru yayılmaya yönelttiğini kaydetti. Saltoğlu, 20 yıl ya da daha öncesine bakıldığında Eskişehir yolunda bugünkü gibi konut ve alışveriş merkezi anlamında yapılaşma olmadığını belirterek, Çayyolu ve Eryaman'ın bunlara örnek teşkil edebileceğini söyledi.

Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi'nin, büyüklük ve kapsam olarak Türkiye'nin en büyük projeleri arasında yer aldığını bildiren Saltoğlu, "Esenboğa Havaalanı yolu üzerinde, çevre yolu ile Çubuk Barajı girişi arasında kalan bölgede yer alıyor. Binalar son teknoloji ile donatılıyor. Her dairenin kapalı otoparkları, kameralı monitör sistemleri ile tüm mekanlar güvenlik sistemi içine alınmış durumda" dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından, gecekondu önleme ve kentsel gelişim projelerinin hayata geçirildiğini ifade eden Saltoğlu, TÜRKKONUT tarafından Temelli mevkine villa tarzı konutlar yapılırken ve bölgede arsa satışlarının da sürdüğünü bildirdi. Konut ve alış veriş merkezi tarzındaki yapılaşmalarda, bölgenin dokusuna zarar vermeyecek oluşumlara dikkat ettiklerini belirten Saltoğlu, binaların kaç kat olacağı, yeşil alanlar ve birbirlerine olan mesafelerin dahi nasıl olacağının

belirlendiğini kaydetti.

Saltoğlu,  TOKİ  dışında konut projesi geliştiren bir diğer şirketin de Yapı Kredi Koray olduğunu belirterek, "Bu yıl içinde biri rezidans, diğeri de konut katları ve mağazası olan 2 projeye bulunuyor. Ankara Bilkent projesi, Eskişehir yolu üzerinde yaklaşık 18 dönüm alanda kurulacak. Ankara-Çankaya projesi ise Çankaya'da 10.5 dönüm alanda yapılandırılacak. Projede konut ve alışveriş merkezleri bir arada

olacak" dedi.

Saltoğlu, ayrıca Gölbaşı-Haymana arasındaki bölgede 22 bin dönümlük alanda, Karagedik Köyü yakınında da önümüzdeki yıllarda, yeni bir uydu kent oluşturulacağını kaydetti.

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanı Zafer Şahin de, kentin sağlıklı şekilde büyümesi ve geleceğinin ipotek altına girmemesi için, her şeyin planlı ve programlı şekilde olması gerektiğini söyledi.

Şahin, Ankara'da bugün gelinen noktada, özellikle altyapı ve ulaşıma önem verilmesi gerektiğini ifade ederek, büyükşehir belediyesine imar planlarında çok büyük işler düştüğünü belirtti.

-ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ-

Ankara'nın kentsel anlamda yaşadığı baş döndürücü gelişime alışveriş merkezleri de ayak uydurmaya çalışıyor. Ankara'da son 20 yıl içinde şubeleriyle birlikte onlarca alışveriş merkezi Ankaralılara hizmet vermeye başladı.

Kocatepe Beğendik ve Kavaklıdere'deki Karum Alışveriş Merkezi'nin açılmasıyla başlayan süreçte, Armada, Ankamall, Carrefour, Arcadium, Galeria, Praktiker, Koçtaş ve Migros'un diğer büyük şubeleri de listedeki yerini aldı.

-YENİ KONUT ALANLARI-

Toplu Konut İdaresi'nin de (TOKİ) yürüttüğü konut projeleri kentin çehresinin değişmesinde önemli rol oynuyor. TOKİ, Eryaman'da 6,7,8,9 ve 10. etaplarda toplam 7 bin 672 konutluk uygulama başlattı. Mamak'ta toplam 900 konuttan 620'sinin inşaatı tamamlanarak geçici kabulleri yapıldı. Ayrıca, Yatıkmusluk mevkinde, gecekondu dönüşüm projesi kapsamında 280 konut, Hatipçayı ve Ege

mahallelerinde de gecekondu dönüşüm projesi planlanıyor.

Sincan-Yenikent Projesi çerçevesinde yaklaşık toplam 3 bin konutluk proje planlanıyor. Protokol Yolu Gecekondu Dönüşüm Projesi kapsamında toplam 2 bin 400 konut inşa edilecek.

Etimesgut-Erler, Balıkuyumcu- Aşağı Yurtçu-Yukarı Yurtçu, Altındağ, ve Gölbaşı-Ayaş Projeleriyle yeni okullar, camiler, alışveriş merkezleri ve spor salonları inşa edilecek.

-KENT BATIYA DOĞRU GELİŞİYOR-

Ankara, yapılan kentsel dönüşüm çalışmaları çerçevesinde yoğunlukla batıya doğru genişliyor. Ankara'nın en önemli kentsel gelişim aksı olan Eskişehir Yolu'nda son 20 yıl içinde birçok kamu kuruluşunun, siyasi partilerin, özel hastanelerin, eğitim kurumlarının ve alışveriş merkezlerinin binaları birbiri ardına yükseldi.

Cumhuriyet'in ilk yıllarında kent merkezi olma özelliğini taşıyan Ulus, zamanla bu özelliği Kızılay'a devrederken, Kızılay da yerini Gaziosmanpaşa semti ekseninde gelişen, aralarında Tunalı Hilmi, Arjantin gibi gözde caddelerin de bulunduğu bölgeye bıraktı.

Eskişehir Yolu üzerinde bulunan Söğütözü merkezli aks da Ankara'da özellikle son 20 yıl içinde büyük bir gelişim ve dönüşüm içine giren bir diğer bölge oldu. Ankara'nın en önemli kentsel gelişim aksı olan Eskişehir Yolu'nda son 20 yıl içinde kamu kuruluşlarının, siyasi partilerin, özel hastanelerin, eğitim kurumlarının ve alışveriş merkezlerinin binaları birbiri ardına yükseldi.

Öte yandan, Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi çalışmaları çerçevesinde Esenboğa Protokol Yolu çevresinde hiç denenmemiş bir anlayışla yönetilecek yeni bir kent doğuyor. Protokol yolu çevresinde kentsel dönüşüm çalışmaları çerçevesinde akıllı kent inşa edilecek.

Kentte yaşayanların, doğum günlerinden evlilik yıldönümlerine, otomobili olup olmadığından sigara içip içmediğine kadar tüm bilgileri depolanacak.
Geri Dön