Süper yüksek hızlı tren projesi için yeni bir güzergah yapılacak!

Süper yüksek hızlı tren projesi için yeni bir güzergah yapılacak! Süper yüksek hızlı tren projesi için yeni bir güzergah yapılacak!

AK Parti'nin seçim beyannamesinde yer alan projeye göre Ankara-İstanbul arasının 1.5 saate indirecek 350-400 km hıza ulaşan 'Süper yüksek hızlı tren' için yeni bir hat yapılacak. Projenin maliyeti 5 milyar dolar.


Hızlı tren hatlarına bir yenisi daha ekleniyor. İstanbul ve  Ankara  arasını 1.5 saate kadar düşürecek yeni bir 'Hızlı Tren Hattı' devreye alınıyor.


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın fizibilite çalışmasını büyük ölçüde tamamladığı yeni hat, Yap-İşlet-Devret modeli ile gerçekleştirilecek. Saatte 350-400 km hıza kadar ulaşacak trenlerin kullanılacağı YHT hattının toplam uzunluğunun 500 kilometreyi bulması bekleniyor.


Yeni hat projesi, AK Parti'nin seçim beyannamesinde de yer aldı. Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan seçim beyannamesinde Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi'ne ilişkin olarak, "Ankara ve İstanbul arasını 1.5 saate indirecek yüksek hızlı tren projesini, YİD modeliyle gerçekleştirmek üzere proje çalışmalarını yürüteceğiz" ifadeleri yer alıyor. 'Süper Yüksek Hızlı Tren' olarak adlandırılacak hatta ilişkin projenin 5 milyar doları bulması bekleniyor.


Yeni Akit