28 / 06 / 2022

Akkuyu Nükleer Santrali inşaatıyla ilgili soru önergesi verildi!

Akkuyu Nükleer Santrali inşaatıyla ilgili soru önergesi verildi!

Akkuyu Nükleer Santrali inşaatı projesinde yer alan bir Rus firmasının hisselerinin devri meclis gündemine taşındı. CHP'li Başarır, konuyla ilgili soru önergesi hazırladı...CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Akkuyu Nükleer Santrali inşaatı projesinde yer alan bir Rus firmasının hisselerinin devrine ilişkin soru önergesi hazırladı. Başarır, sorusunun Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yanıtlandırılmasını istedi.

CHP'li Başarır, ''Aşağıdaki sorularımın Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını saygılarımla dilerim'' diye konuştu. 

Başarır, açıklamalarına şu şekilde devam etti: ''Seçim bölgem olan Mersin'de yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Santrali İnşaatı projesinde yer alan Rus elektrik enerji şirketi Inter RAO, yüzde 0.821 oranındaki hissesini sattığı bilgileri yazılı ve görsel basında yer almıştır. Rus şirketi Inter RAO'nun, hissesini 2020 yılının 4. çeyreğinde yaklaşık 13,5 milyon dolara sattığı ve söz konusu hissenin alıcısına dair bilgilerin paylaşılmadığı da basında yer alan haberler arasındadır. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Rusya Federasyonu Hükümeti Arasında “Türkiye Cumhuriyeti'nde Akkuyu Sahası'nda Bir Nükleer Güç Santralinin Tesisine ve İşletimine Dair İşbirliğine İlişkin Anlaşma" 12 Mayıs 2010 tarihinde imzalanmıştır. Yapılan bu anlaşmaya göre, dünyada nükleer santrallerden üretilen elektriğin fiyatı 4-5 Dolar/cent iken mevcut iktidar, Rus Devleti enerji şirketi olan ROSATOM’dan 15 yıl boyunca 12,35 Dolar/cent karşılığında üretilen elektriğin alım garantisini vermiştir. Olası bir nükleer santral kazası sonrasında tüm sorumluluğun Türkiye'ye ait olduğu anlaşmada, ülkemiz toprağının bir bölümünü Ruslara hediye etmenin yanı sıra Türk halkının elektrik faturalarına 15 yıl süresince milyarlarca lira haksız ücret eklemek durumunda kalınacaktır. Anlaşmanın imzalandığı tarihte dolar kurunun 1.52 olduğu ve şimdi ise dolar kurunun 7.04 TL olduğu düşünüldüğünde halkın elektrik faturalarına yansıyacak artış daha da fazla olacaktır. Söz konusu anlaşmayla, Rusya'ya karşı olan enerji bağımlılığımız daha da artmakla beraber Rus proje şirketi, eğer santralin hisselerini satmak isterse Türk veya üçüncü şahısların alabileceği hisse oranı en fazla yüzde 49 olabilecektir. Yani çoğunluk hisse her zaman Rus Devlet Şirketi'ne ait olacaktır.''

Akkuyu Nükleer Santrali inşaatıyla ilgili soru önergesi verildi!

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır'ın soruları:
1- Hem ülkemizdeki toprağı hediye ettiğimiz hem dünyanın en pahalı elektrik enerjisini alma garantisi verdiğimiz hem de olası bir nükleer kazada sorumluluğun tamamen ülkemize ait olan Akkuyu Nükleer Santral  Anlaşması'nda Türkiye'nin kârı nedir?

2- Inter RAO'nun Akkuyu Nükleer Santrali İnşaatı projesindeki yüzde 0.821'lik  hissesini kime satmıştır? Yapılan bu satış hakkında bakanlığınıza bilgi verilmiş midir? Yapılan satışın ülkemizin güvenliği bakımından hangi şirkete yapıldığının bir önemi yok mudur?

3- Dünyada, kendi topraklarında nükleer santral inşa edilip sahibinin yüzde yüz başka bir devlete ait olduğu ülke var mıdır? Varsa bu hangi ülke ya da ülkelerdir?

4- Yapılan bu anlaşma, tek taraflı olarak Rusya Devleti'nin çıkarlarına hizmet eden bir anlaşma değil midir? 

Nuran AYDIN/Emlakkulisi.com