AKM inşaatında çalışan işçiler önlem alınmasını istiyor!

AKM inşaatında çalışan işçiler önlem alınmasını istiyor! AKM inşaatında çalışan işçiler önlem alınmasını istiyor!

Atatürk Kültür Merkezi inşaatında çalışan işçiler bir işçide ki koronavirüs şüphesi üzerine işi bıraktı. Firma tarafından önlemler alınacak açıklamasının ardından iş başı yapan işçiler ücretli izin talebinde bulundu…İstanbul Taksim'de inşaatı devam eden Atatürk Kültür Merkezi (AKM) inşaatında işçiler bir işçinin koronavirüs şüphesiyle hastaneye kaldırılması üzerine iş bıraktı.

Evrensel Gazetesi’nde yer alan habere göre; DİSK'e bağlı Devrimci Yapı, İnşaat ve Yol İşçileri Sendikası (Dev Yapı-İş) tarafından yapılan açıklamada şantiyelerden işten çıkarma haberlerinin geldiği ve işten çıkarılan işçilerin memleketlerine döndüğünü aktarıldı. Bu durumun ciddi risk barındırdığı belirtilen açıklamada "Eğer önlem alınmaz ve bu şekilde devam ederse koronavirüs salgınını durdurmak bir yana memleketin her tarafına yayılır. Uyarılarımız dikkate alınmalıdır" ifadeleri yer aldı.

Dev Yapı-İş Sendikasının sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı açıklamada ilk olarak "Günlerdir uyarıyoruz sesimizi duyan yok. Önlem alın. AKM Şantiyesinde çalışan bir kardeşimizin hastaneye kaldırılması (test sonucu bekleniyor) üzerine önlem alınmadığı için aralarında üyelerimizin de olduğu işçiler iş bıraktı. Yaygın test yapılıp ücretli izin uygulansın" denildi.

"ÜCRETLİ İZİN UYGULANSIN"

AKM inşaatından çalışan işçilerin taleplerinin yatakhane, duşlar, yemekhane vb. ortak kullanım alanlarında önlem alınması, yemekhane girişlerinde ateş ölçülmesi, 6-8 işçinin kaldığı koğuşlardaki sayının azaltılması, şantiyeye giriş çıkışların kontrol altına alınması, evci personellere ücretli mazeret izni verilmesi ve DİSK'in kamuoyuna açıkladığı taleplerin hayata geçirilmesi oldu. İşçiler koşulların sağlanmadığı durumda ise inşaatın kapatılmasını ve tüm çalışanlara ücretli izin verilmesini talep ettiler.

İşçilerin firma yetkililerinin önlemler alınacak açıklaması üzerinde işe başladığı belirtilen paylaşımda "İşçiler, işsizlik, yoksulluk, açlık ile virüs salgını arasında sıkışmış durumdalar. Taşeron firma yetkililerinin önlemler alınacak açıklamaları ardından iş başı yapıldı. İşçiler 'yeterli olmasada önlemler alınacak ama ücretli izin kararını bakanlık vermelidir diye söylüyor." İfadeleri yer aldı.

Yeni AKM inşaatı görüntülendi!