Akuo Kırşehir'de rüzgâr enerjisi yatırımı yapacak!

Akuo Kırşehir'de rüzgâr enerjisi yatırımı yapacak! Akuo Kırşehir'de rüzgâr enerjisi yatırımı yapacak!

Kırşehir'de 148 megavatlık rüzgâr enerjisi yatırımı için sipariş veren Fransız Akuo'nun hedefi Türkiye'de 5 yılda 2.2 milyar dolarlık yatırımFransız yenilenebilir enerji şirketi Akuo Enerji Türkiye'de 5 yılda yapmayı planladığı 1,5 milyar euroluk (2.2 milyar dolar) enerji yatırımının ilk parçası olan 210 milyon euroluk (308 milyon dolar) kısmı için sipariş verdi. Yapılmakta olan yatırımla Kırşehir'de kurulması planlanan toplam 148.28 megavatlık Geycek Santralı için Alman rüzgar türbini üreticisi REpower şirketine 44 türbinlik sipariş verildi. 44 türbinlik siparişin kurulumu yapıldığında, santral Avrupa'da REpower tarafından kurulan en büyük rüzgar tarlası unvanına sahip olacak. Akuo Enerji'nin yan şirketi olan Al Yel Elektrik tarafından verilen siparişler tamamlandığında santral Akuo Enerji'nin de Türkiye'de gerçekleştirdiği en büyük rüzgar projesi olacak.

BİR YIL SONRA DEVREDE
Santralda REpower'ın 3.73 MW güce ve 80 metre kule uzunluğuna sahip 3.XM model türbinleri kullanılacak. 2011 yılının yaz aylarında devreye girmesi beklenen santraldaki türbinlerin kurulumundan itibaren 12 yıl boyunca bakım ve onarımları da REpower tarafından yapılacak. Konu hakkında açıklama yapan Akuo Enerji CEO'su Eric Scotto Türkiye'deki en büyük rüzgar tarlalarının inşa sürecine başlamaktan çok gurur duyduklarını söyledi. Bu rüzgâr tarlasının aynı zamanda Avrupa'daki en büyük rüzgar tarlalarından birininde olacağını belirten Scotto, rüzgar enerjisi ve yenilenebilir enerji alanında büyük gelecek vaat eden Türkiye'de bu şekilde iyi bir başlangıç yaptıklarını söyledi. Türbinlerin yıllık 487.5 gigawatt-saat elektrik üretmesi bekleniyor.

HEDEF 5 YILDA 3 BİN MEGAVAT
Yenilenebilir Enerji alanında faaliyet yürütün Fransa merkezli Akuo Enerji'nin Türkiye'de faaliyet yürüten Perfect Wind Enerji ve Al Yel Enerji isimli iki şirketi bulunuyor. Biomass, biyogaz, güneş, rüzgar ve hidro enerji alanlarında yatırımları bulunan şirket 2005 yılından bu yana Türkiye'de faaliyette. Türkiye için elinde yaklaşık 500 megavatlık bir rüzgar enerjisi lisans portföyü bulunduran Akuo Enerji, önümüzdeki 5 yılda farklı ülkelerde toplam 3 bin megavatlık yenilenebilir enerji kapasitesine sahip olmayı hedefliyor. Bu rakam da 4 milyon hanenin elektrik tüketimi anlamına geliyor. Ayrıca bu sayede her yıl 6 milyon ton karbondioksit salınımı azalacak. Akuo Enerji'nin önümüzdeki 5 yıl boyunca uluslararası enerji projelerine yatırmayı planladığı toplam yatırım tutarı ise 4,5 milyar euroyu buluyor.
Evrim Ergin / Sabah