Ali Babacan'dan Kanal İstanbul çıkışı!

Ali Babacan'dan Kanal İstanbul çıkışı!DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Kanal İstanbul projesine ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu. babacan, " Uzmanlar senelerdir İstanbul depremi diyor. Yaklaşan böyle bir tehlike var. Öyleyse kaynakları niçin depreme tedbir konusunda harcamıyorsunuz, niye buna ayırmıyorsunuz?" dedi.


DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin İstanbul Büyükçekmece ilçe başkanlık binası açılışında konuşma gerçekleştirdi. Sözcü Gazetesi'nde yer alan habere göre; Ali Babacan'ın gündeminde Kanal İstanbul projesi bulunuyordu. “Kanal İstanbul için neden bu acele kamulaştırmayı yapıyorsunuz? Nedir bu aceleniz?” sorularını yönelten Babacan, şunları söyledi:

“Seçimlere iki yıldan az kaldı ve Kanal İstanbul projesi iki yılda falan bitmez, uzun vakit alacak bir proje. Ben şimdi iktidara sesleniyorum: Bu seçimlerden önce tamamlanması imkansız olan bir projeye niye bu kadar ağırlık veriyorsunuz, niye acele ediyorsunuz? Halkın size desteğinin giderek düştüğü bir dönemde İstanbul'un kaderine büyük etkisi olabilecek bu proje ile ilgili ve üstelik görev sürenizin de yetmesi mümkün bile değilken bu acele kamulaştırma sürecini niye başlattınız?”

Ali Babacan

Babacan, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Bu proje İstanbul'un geleceğini geri döndürülemez bir şekilde etkileyecek. Kanal'ı bir açtı mı, geri dönüşü yok bunun… ‘İstanbul'a ne yapılacaksa önce işi bilenlerle bir konuşun. Bilim insanlarına bir sorun. Deprem yönetimi konusunda bu projenin etkisi ne olacak? Bunu araştırın' dedik. Bir Çevre Etki Raporu çıkarttılar; talimat geliyor, ‘Bir an önce çıkarın. Ben bu projeyi yapacağım. İnadına yapacağım, bana raporu getirin' diyor. O raporun nasıl çıkacağı belli…

“KANAL İSTANBUL İNADINDAN VAZGEÇİN”

Şu Kanal İstanbul inadından vazgeçin. Madem kaynağınız var, madem paranız var, böyle rant projelerine harcayacağınız kaynak var; bunu, dönün, bir an önce depremle ilgili hazırlıklara harcayın. Ama biz ne dersek diyelim gözler sadece rantta… Uzmanlar senelerdir İstanbul depremi diyor. Yaklaşan böyle bir tehlike var. Öyleyse kaynakları niçin depreme tedbir konusunda harcamıyorsunuz, niye buna ayırmıyorsunuz? Kaynakları niçin binaları güçlendirme projelerine harcamıyorsunuz da milyarlarca doları bu rant projesine harcamaya çalışıyorsunuz?”

Ekrem İmamoğlu'ndan son dakika Kanal İstanbul yorumu!