Ali Haydar Konca: İnşaat sektöründe yapı stokları güçlendirilmeli!

Ali Haydar Konca: İnşaat sektöründe yapı stokları güçlendirilmeli! Ali Haydar Konca: İnşaat sektöründe yapı stokları güçlendirilmeli!

HDP Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca: "Yeni 17 Ağustosların yaşanmaması için inşaat sektöründe yasal boşluklar hızla doldurulmalı, yapı stokları hızla güçlendirilmeli, depreme karşı sosyal bilinç oluşturulmalıdır" dedi.


HDP Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca, "Yeni 17 Ağustosların yaşanmaması için inşaat sektöründe yasal boşluklar hızla doldurulmalı, yapı stokları hızla güçlendirilmeli, depreme karşı sosyal bilinç oluşturulmalıdır" dedi. Konca, Meclis'te 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nin 16. yıldönümü dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında, bu depremde resmi rakamlara göre, 17 bin 480 vatandaşın yaşamını yitirdiğini, 23 bin 781 vatandaşın yaralandığını ve 505 vatandaşın sakat kaldığını söyledi. Depremde 133 bin 683 binanın çöktüğünü, 600 bin vatandaşın evsiz kaldığını, yaklaşık 16 milyon insanın depremden değişik düzeylerde etkilendiğini belirten Konca, Marmara Depremi'nin etki genişliği ve yol açtığı yıkım düşünüldüğünde bir ülkenin yaşayabileceği en büyük felaketlerden biri olduğunu ifade etti. Konca, Marmara Depremi'nin yaşattığı büyük acıların temelinde, "inşaat yapımlarında mimar mühendis perspektifinin değil, müteahhit firmalarının kar hırsının öncelik alınması, arazi rantiyeciliği, lokasyon tespitlerinde deprem analizlerinin yapılmaması" gibi inşaat sektörüne çarpık yaklaşım ve kent politikasızlığının yattığını savundu. Türkiye'de genel olarak doğal afetlere, özel olarak da deprem zararlarının azaltılmasına ilişkin bütünlüklü stratejik planın bugüne kadar ortaya konulmadığını belirten Konca, uzmanların araştırmalarının, "Türkiye'de 20 milyon konut ve kamu binasının orta büyüklükte bir depremde dahi ayakta kalamayacağını" söylediğini kaydetti. 17 Ağustos depreminin ardından yapım hataları nedeniyle çöken binaların müteahhitlerine açılan yaklaşık 2 bin 100 ceza davasından, bin 800'ünün hukuki boşluktan dolayı cezasızlıkla sonuçlandığına dikkati çeken Konca, 'Türkiye, son yüzyılda 6 şiddetinin üzerinde 150'den fazla depreme hazırlıksız yakalanan bir ülke. Ülkemizin yüzölçümünün yüzde 66'sı birinci ve ikinci derecede riskli aktif fay hatları üzerinde bulunuyor. Nüfusun yüzde 98'i deprem kuşağında ikamet ediyor" diye konuştu. Konca, deprem konusunda yasal mevzuatta yaşanan sorunlara değinerek, bunların başında denetimin geldiğini işaret etti. Konca, Marmara Depremi'nin yol açtığı can ve mal kaybı dikkate alınarak, gerçekleşmesi muhtemel depremlere karşı alınacak tedbirlerin değerlendirilmesi için Meclis araştırması açılmasına ilişkin önerge verdiklerini belirterek, şunları söyledi: "17 Ağustos felaketinin 16. yıldönümünde bu kürsüden hükümeti uyarıyorum. Yeni 17 Ağustosların yaşanmaması için inşaat sektöründe yasal boşluklar hızla doldurulmalı, kar odaklı değil, yaşam odaklı bir perspektifle depremle etkin mücadele edilmeli, yapı stokları hızla güçlendirilmeli, depreme karşı sosyal bilinç oluşturulmalıdır." 


Son Saat