Ali Kurt'tan KİPTAŞ projelerine ilişkin açıklama!

Ali Kurt'tan KİPTAŞ projelerine ilişkin açıklama!


KİPTAŞ Genel Müdür Ali Kurt, 2021 yılı sona ermeden 2 projenin daha temelinin atılacağına dikkat çekerek başlanan bağımsız birim rakamının 2,5 sene içerisinde toplam 4 bin 100'e ulaşacağını belirtti. 


Bütün gelir grupları için konut projeleri hayata geçiren İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştirak şirketi KİPTAŞ, yeni dönemde 6 farklı bölgede 6 projeye start verdi. Sözcü Gazetesi'nden Özlem Güvemli'nin haberine göre; KİPTAŞ Genel Müdür Ali Kurt, 2021 yılı sona ermeden 2 projenin daha temelinin atılacağına dikkat çekerek başlanan bağımsız birim rakamının 2,5 sene içerisinde toplam 4 bin 100'e ulaşacağını belirtti. 

Ali Kurt

“1 MİLYAR TL BORÇ YÜKÜ VARDI”

Göreve başladıklarında şirketin mali tablosuna ilişkin de açıklamalarda bulunan Kurt, ihaleye dahi giremeyecek bir şirket ile karşılaştıklarını belirtti. Kurt, Ağustos 2019 yılında şirketi devir aldıklarında kasada yalnızca 2 milyon Türk Lirası olduğunu belirtti.  Yazılmak üzere olan çekleri ve 177 milyon TL'si bankalara kredi borcu olacak şekilde, hemen ödenmesi gereken 1 milyar Türk Lirası'ndan fazla borç tablosuyla karşılaştıklarını belirtti. 

“ARSALAR YEŞİL ALANA ÇEVRİLDİ”

Yeni yönetiminin göreve gelir gelmez borç yükünden kurtulabilmek için yoğun mesai harcadığına vurgu yapan Kurt, şirketin tarihinde ilk defa mülkiyetinde olan ve proje üretemeyeceği gayrimenkulleri satışını herkese açık müzayede ile yaptığını dile getirdi. Bu arsaların İBB Meclisi tarafından yeşil alana dönüştürüldüğünü dile getiren Kurt, şunları kaydetti: 

“Göreve gelen KİPTAŞ yeni yönetimi, önceki dönemde başlayan ancak teknik, hukuki ve finansal hiçbir problemi çözülmemiş, inşaatları durmuş 8 farklı bölgede 7 bin 815 bağımsız birimden oluşan projeleri devraldı. Tapusu olmayan, devlete 115 milyon lira borcu, aylık 1 milyon liranın üzerinde faiz ödemesi olan, hak sahiplerine aylık 1 milyon lira kira yardımı ödenen Zeytinburnu Locamahal Projesi bunlardan biri…”

Ali Kurt

İKİ PROJE DAHA BAŞLIYOR

KİPTAŞ’ın eski dönemde yaptığı projelerin yüzde 90'dan fazlasının İBB Meclisi’nce gerçekleştirilen imar hareketleri ile olduğunun altını çizen Kurt, “Bugün ise yeni yönetim tarafından geçmişten gelen borçlar ödendi. Önceki yönetimden devir alınan 7 bölgede 7 bin 99 bağımsız birimden oluşan 7 proje tüm sorunlarından arındırıldı.

KİPTAŞ yeni döneminde 6 farklı bölgede 3 bin 574 bağımsız birimden oluşan 6 projenin temelini attı. 2021 sonuna kadar sosyal konut projesi Tuzla Aydınlık Evler ve de uzun zamandır çözüm bekleyen Doğakent Sitesi’nin yerinde dönüşümü projelerine başlayacağız. Toplam 4 bin 100 bağımsız birimin temelini atmış olacağız” diye konuştu.

KİPTAŞ Güngören ve Tuzla projelerinin temeli atılıyor!

Döviz kurlarındaki artış kentsel dönüşümü nasıl etkiledi?