Ali Sami Yen'in yerine ne yapılacak?

Ali Sami Yen'in yerine ne yapılacak?

Seyrantepe ihalesi Eren Talu-Alke Ortak Girişim Grubu'na verilirken şimdi Ali Sami Yen'in yerinin ne olacağı tartışılıyor. Mimar Eren Talu, "iddialı bir proje" dedi ve şu bilgileri verdi. 


Eren Talu, Ali Sami Yen'in yerine çok iddialı bir proje yapacaklarını söyleyerek, proje hakkında şu bilgileri verdi: "Meslek hayatımın başından beri istediğim yüksek bina, rezidans projesini burada hayata geçireceğim. Stadyumu mimar olarak gerçekleştiremedik, ama bunun mimarı da ben olacağım. Dünyada bilinen, marka haline gelmiş, Türkiye'nin tanıtımına da katkı sağlayacak bir bina olması için elimden geleni yapacağım. Üstü rezidans, altı alışveriş merkezi olacak. Tek bir kule şeklinde tasarladım. Orada emsal 2.5. 85 bin metrekarelik bir alan var. 50 katlı bir bina yapmayı planlıyorum."


İhalenin ilk aşaması Seyrantepe Stadyumu olarak görülse de hasılatta aslanpayı Mecidiyeköy'deki Ali Sami Yen Stadyumu'nun üzerine yapılacak projeden gelecek. Merkeziliği nedeniyle çok değerli olacağı tahmin edilen bu projede rezidans, ofis ve alışveriş merkezi olacak. 102 bin metrekare satılabilir alan çıkacağı hesaplanan Ali Sami Yen arazisinde yapılacak projenin metrekare fiyatlarının 4 bin dolardan satılması halinde buradan elde edilecek gelir 400 milyon doları aşacak.


Ortak Alke Astana'da stadyum yapıyor


EREN Talu'nun ortak girişim kurarak ihaleye katıldığı Alke İnşaat, 1955 yılında kurulmuş bir firma. Eren Talu ile Alke İnşaat'ın ilk ve tek ortak projesi Antalya'daki Hillside Su Otel. Alke İnşaat Genel Müdürü Serdar Kemaloğlu, Eren Talu ile hem dostluklarının hem de iş ortaklıklarının bu projeyle başladığını söyleyerek, "Umuyoruz başka bir aksilik çıkmazsa Seyrantepe projesiyle de devam edecek" dedi. Yıllık cirolarının 130 milyon dolar seviyesinde olduğunu dile getiren Kemaloğlu, genelde yurt içinde altyapı ve üstyapı inşaat çalışmaları yaptıklarını anlattı. Şu anda da Kazakistan'ın başkenti Astana'da stadyum projesi inşa ettiklerini açıklayan Kemaloğlu, "İnşaatın yüzde 60'ı tamamlandı. Burası 33 bin seyirci kapasiteli bir stadyum olacak, yani Seyrantepe'den biraz daha küçük bir proje" diye konuştu.

ATAŞEHİR'DE EV YAPTIK


Kemaloğlu, şu anda Ağaoğlu İnşaat'a ait olan Eltes firmasının da geçmişte kendilerinin olduğunu söylerken bu firmayla İstanbul Ataşehir'in ilk etabında konut ve iş merkezleri yaptıklarını belirtti. Kemaloğlu, "Buradaki işler bitince firma atıl hale gelmişti, Ali Ağaoğlu firmamızı istedi, biz de devrettik" diye devam etti. Alke İnşaat, 1955-1960 yılları arasında daha çok ufak çaplı binalar, sulama işleri taahhüt ederken 1960-1970'li yıllardan itibaren, fabrika binalarından, tünellere, yoldan baraja ve konutlara kadar pek çok inşaata imza atan şirket, 1995 yılında da turizm alanında yatırımlara başladı. Alke İnşaat, Antalya Konyaaltı'nda ve Adana'da Aqualand - Su Oyunları Parklarını, yine Antalya Konyaaltı'nda 400 dönümlük alana Beach Park eğlence ve alışveriş tesisleri ve son olarak da Antalya'da 650 yataklı Hillside Su Hotel'i inşa etti.

'En seksi otel'in mimarı

Koyu Galatasaraylı olmasıyla da tanınan Galatasaray Lisesi mezunu Eren Talu, 1983 yılında kurduğu firması aracılığıyla pek çok banka, restoran ve ev projesine imza attı. Kamuoyunun Talu'yu tanımaya başlaması ise son birkaç yıl içinde gerçekleştirdiği Antalya'daki Hillside Su ve 'Dünyanın En Seksi Oteli' sloganıyla açılan Adam & Eve otelleri. Bu oteller Architectural Digest ve Interior Design gibi dergilere kapak olmakla kalmadı, dünya basınında da kendine yer buldu. Bu iki otelin mimarisinde de göze çarpan özellik Talu'nun beyaz rengine olan düşkünlüğü.Sabah