Almanya'da inşaat sektöründe alınan yeni iş siparişleri 24 yılın en yükseğinde!

Almanya'da inşaat sektöründe alınan yeni iş siparişleri 24 yılın en yükseğinde! Almanya'da inşaat sektöründe alınan yeni iş siparişleri 24 yılın en yükseğinde!

Almanya'da 20 ve daha fazla kişiye istihdam sağlayan inşaat şirketlerinin yeni siparişleri, Eylül ayında geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 8,6 oranında arttıAlmanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) verilerine göre, ülkede 20 ve daha fazla kişiye istihdam sağlayan inşaat şirketlerinin yeni siparişleri, Eylül ayında geçen senenin aynı ayına kıyasla yüzde 8,6 arttı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, söz konusu şirketlerin yeni siparişlerinin toplam değeri de 7 milyar 200 milyon avroya yükselerek Eylül 1995 tarihinden itibaren en yüksek aylık rakama ulaştı. Sektör, Eylül 1995 tarihinde 7,6 milyar avroluk yeni sipariş almıştı.  

Ülkede inşaat sektöründe yeni siparişler Eylül ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 4,1 arttı. Yeni siparişlerde bu yılın ocak-eylül döneminde ise yüzde 9,6'lık artış görüldü.

Uzmanlar, inşaatın son 25 senedir Almanya'nın en önemli sektörlerinden biri olduğunu belirterek, yeni konut yapımı ve eskimiş altyapının yenilenmesine olan "muazzam" ihtiyaç ve rekor düşük faiz oranlarının ülkede inşaat sektörünü beslediğini dile getirdi.

Alman İnşaatçılar Birliği, gelecek sene inşaat sektörünün yüzde 5 büyüyerek inşaat teknolojisi ve iç mimarlık faaliyetlerinin eklenmesiyle 370 milyar avroluk ciroya ulaşılmasının beklendiğini söylemişti.

 

Almanya'da istihdam rekoru kırıldı!