Alo 181 çevre duyarlılığını artırdı!

Alo 181 çevre duyarlılığını artırdı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca vatandaşla birebir iletişim kurabilmek amacıyla hayata geçirilen "Alo 181" çağrı merkezi, en çok İstanbul'dan aranırken, en fazla merak edilen konu ise kentsel dönüşüm oldu.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca vatandaşla birebir iletişim kurabilmek amacıyla hayata geçirilen "Alo 181" çağrı merkezi, en çok İstanbul'dan aranırken, en fazla merak edilen konu ise kentsel dönüşüm oldu. Hattı, KONYALI ise bin 416 kişi aradı ve soru sordu. 


Bakanlıktan alman bilgiye göre, Türkiye genelinde Bakanlığın çalışma alanına giren tüm konularda vatandaşların sorularını yanıtlamak, sorunlara kaynağında müdahalede bulunmak amacıyla hizmet veren "Alo 181" çevre hattını, geçen yıl 242 bin 347 kişi aradı.


Çağrı merkezini arayan vatandaşların yüzde 72,98'i bilgi alırken, yüzde 22,45'i şikayette, yüzde 4,56'sı da ihbarda bulundu. 


Merkezi arayanlar, en çok sırasıyla riskli yapı, riskli alan, finansmankredi ve altyapıya ilişkin olmak üzere kentsel dönüşümü sordu. ÇED çalışmaları, gürültü, hava kirliliği, çevre yardımları ve imar uygulamaları da vatandaşlann merkezi arama nedenleri arasında yer aldı. 


EN ÇOK İSTANBULLU, EN AZ TUNCELİLİ ARADI 

Merkezin en çok arandığı il ise 17 bin 433 kişiyle İstanbul oldu. 11 bin 414 İstanbullu kentsel dönüşümü sorarken, 968 kişi ÇED çalışmaları, bin 26 kişi çevre yönetimi, 500 kişi mesleki hizmetler, 142 kişi mekansal planlama, 98 kişi yapı denetim çalışmaları, 19 kişi doğal sit ve korunan alanlar için aradı. 

İstanbul'da "Yardım Masası" uygulaması kapsamında 962 kişiye hizmet sunulurken, 2 bin 304 kişi de diğer konularda bilgilendirildi. 


SOSYAL MEDYA TAKİP ALTINDA

 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri, "Alo 181" hattını arayanların, vatandaş temsilcileri ve mevzuat uzmanlarınca bilgilendirildiğini söyledi. 


Çağrının belediye, il özel idaresi gibi kurumların görev alanına girmesi durumunda vatandaşın geri çevrilmediğini anlatan yetkililer, "Yardım Masası" başlığı altında vatandaş adına bu kurumların aranarak gerekli bilgilerin alındığını kaydetti. 


Yetkililer, bu kapsamda 9 bin 662 vatandaşın talebi hakkında bilgilendirildiğini belirtti. 

İhbar ve şikayetlerin ise kayıt alınarak ilgili il müdürlüğüne iletildiğini dile getiren yetkililer, ardından vatandaşa mesaj yoluyla sürecin işleyişi hakkında bilgi verildiğini ifade etti. 


Alo 181 Sosyal Medya ve Tanıtım ekibince de sosyal medyanın sürekli tarandığına işaret eden yetkililer, kentsel dönüşüm, çevre kirliliği gibi konulardaki paylaşımların tespit edildiğini, paylaşım sahibiyle hemen iletişime geçilerek sorunun çözülmesine yardımcı olunduğunu belirtti. 


Tüm bu kanallardan gelen talep ve şikayetlerin en kısa sürede değerlendirilerek vatandaşa işlemin sonucu hakkında bilgi verildiğini anlatan yetkililer, geçen yıl çağrı merkezine gelen taleplerin yüzde 99,69'unun sonuçlandırıldığını, diğerlerinin incelemesinin sürdürüldüğünü kaydetti. Anadolu Manşet