23 / 03 / 2023

Altın fiyatları deprem yarattı! Yer yerinden oynadı! Kuyumculardan flaş tahmin geldi!

Altın fiyatları deprem yarattı! Yer yerinden oynadı! Kuyumculardan flaş tahmin geldi!

ABD Merkez Bankası (FED)  Başkanı Jerome Powell'ın açıklamasının ardından gram altın yeni rekorlar kırmaya başladı. Peki, gram altın ne kadar olacak? Gram altın düşecek mi? İşte altınla ilgili yapılan yeni tahminler...GRAM ALTIN HAFTAYI REKORLA KARŞILADI

Ons altın haftaya 1.809 doların üstünü test ederek başladı. Bu da spot altının Temmuz'dan bu zamana kadarki en yüksek seviyeye ulaşması anlamı geliyor. Ons altındaki yükseliş gram altının da yeni rekorlara imza atmasına neden oldu. Ons altın ile Dolar/TL kuruyla yapılan hesaplamalarda gram 1.084 TL'nin üzerine çıkarak zirveyi görmüş oldu.

 Altın fiyatları deprem yarattı! Yer yerinden oynadı! Kuyumculardan flaş tahmin geldi!

ALTINDA YÜZDE 40 ARTIŞ!

2021-2022 yılları arasında altın fiyatlarındaki artışı mercek altına alan sarraf Bayram Erdoğan altında %40 artış olduğunu belirtti. Erdoğan, “2021 yılı sonu itibarıyla altın 750 TL seviyelerinde seyrediyordu. Altın fiyatı şu anda ise bin 60 TL. Tam 1 yıl içerisinde altının artış oranı yüzde 40’dır. Yani 750 TL’lerden bin 60 bandına kadar çıkmıştır. Doları değerlendirdiğimizde 2021 yılı sonu itibarıyla dolar fiyatı 14 TL bandındaydı. Şu an için ise 18 TL bandında seyretmektedir. Dolarda da ortalama olarak yüzde 33’lük bir artış söz konusu. Euro 2021 yılının 12’inci ayı itibarıyla 15 TL bandında seyrederken, şu anda 19 TL bandında seyri var. Yani euroda da yüzde 24’lük bir artış var. Yine baktığımız zaman altın yatırımcısına para kazandırdı. 2022 yılında malum bilindiği üzere dünyadaki tedarik zincirlerinin kırılması ve ayrıca Amerikan Merkez Bankası FED’in doları merkeze çekmek suretiyle faizleri yükselterek, doları kıymetlendirme çabalarından dolayı uluslararası piyasada ons fiyatı 2022 yılı içerisinde aynı seyretmiştir. 2022 yılı başı itibarıyla bin 750 seviyelerinde başlayan ons fiyatımız, 2022 yılı içerisinde 2 bin 50 bandına yükselmiş ve sonrasında tekrardan bin 750 bandına düşmüştür. Bu şu demektir ki normal şartlar altında dünyada genel beklenti itibarıyla 2 bin 50 seviyelerine çıkması gerekirken, şu anda bin 760 seviyelerindedir” dedi.

 Altın fiyatları deprem yarattı! Yer yerinden oynadı! Kuyumculardan flaş tahmin geldi!

YENİ YILDA 1.300 LİRAYI GÖRMESİ MUHTEMEL!

Yatırım araçları arasında en güvenilirin altın olduğunu söyleyen Bayram Erdoğan, yeni yılın başlarında gramın 1.300 TL'yi bulacağını söyleyerek, şunları aktardı:

“Finans takipçilerinin vermiş olduğu bilgilere dayanarak şöyle bir tüyo verebiliriz. 2023 yılının ilk çeyreğinde ons fiyatının 2 binlere kadar çıkacağı bekleniyor. Çünkü dünyadaki bu tedarik krizleri, savaşlar bu yönde işarette bulunuyor. Dolayısı ile altın yine güvenilir liman. Eğer 2023 yılı içerisinde ons fiyatımız 2 bin 50 seviyelerine kadar ulaşırsa gram altın bin 250 ile bin 300 TL bandına gelecek. Buradan da çeyrek altını 2 bin ile 2 bin 50 TL çevresinde görmemiz mümkün. Türkiye’de dolarla alakalı genel bir artış beklemiyoruz. İnşallah da olmaz. Genelde küçük küçük artmasını bekliyoruz. Yine euro bazında çok afaki şekilde bir artış beklentisi yok. Genel anlamda uzmanlarda da böyle bir beklenti var. Biz de bunu böyle görüyoruz. Halkımıza da hemen acilen bozdurmak zorunda olmadıkları bir paraları varsa mutlaka altın alsınlar”

Dikkat! E-devlet'ten başvurun hemen 2 bin 568 TL'yi kapın!
iPhone kullanıcıları şok içinde! Mavi tik fiyatı değişiyor!
İş Bankası'ndan bir kampanya daha! Bu yılın son kampanyası olabilir!Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Geri Dön